15 Mayıs 2013 Çarşamba 00:00
DÜNYAYA ’TENEKE’ OLDUK

1914 Birinci Dünya Savaşına katılan Osmanlı İmparatorluğu ve müttefik Ülkelerin yenilgiye uğraması sonucu Ülkemiz İngilizler, Yunanlılar, Fransızlar, İtalyanlar tarafından paylaşıldı. 23 nisan 1920 Atatürk önderliğinde toplanan meclis kurtuluş savaşını başlatma kararı aldı.Bu kararla birlikte İmparatorluk kavramı tarih sayfalarında kalmıştı.

 29 Ekim 1923 günü Atatürk tarafından hazırlanan cumhuriyet önergesi TBMM verilmiş ve yine aynı tarihte kabul edilmiştir. Böylece Ülkemizde Cumhuriyet yönetimi kurulmuştur.Cumhuriyet; Ulus temsilcilerinin kabul ettiği yasalarla ülkenin yönetilmesidir. Cumhuriyet yönetiminde söz ulusundur.

2002 AKP hükümetiyle tarih tekerrür ediyor. Ve yeni bir İmparatorluk kuruluyor. AKP İmparatorluğu.Böylece Dünya İm-paratorluğuna (ABD) itaat eden,emir ve doğrultuları yönünde hareket eden,eşitlik ilkesini yok sayan karanlık bir sürece girmiş oluyoruz. .Dünya İmparatorluğu şuan Dünya üzerinde olduğu gibi Türkiye’de de her türlü iç organlarda istediğini yaptırabilir bir durum almıştır. Dolaysıyla iç İmparatorlukta hedefleri doğrultusunda özneliği yok ederek,yeni imparatorluk düzenine karşı oluşan pürüzlere ve karşı duruşlara tahammül edemez bir hale gelmiştir. Farklı sesleri, farklı anlayışları, farklı söylemleri bastırmak adına her türlü müdahaleyi mubah olarak görmeyi ilke edinmiştir. Söz konusu maddi manevi ve psikolojik  baskıların yarattığı bir kavram oluşmaya başlamış ki, bunun adı da kendinden olmayanı dışlayan sindirme ve susturma esasına dayanan Korku İmpara-torluğudur.

Demokratik bir bakış açısıyla İmparatorluğa karşı gelen gazetecilerin. askerlerin, yazar-ların, avukatların, parti liderlerinin demir parmaklıklar arkasında olması bunun en bariz göstergesidir. Kadın,çocuk,yaşlı demeden herkesi her şeyi harcamaya hazır bir imparatorluk felsefesi yürüten bu zihniyet, gözaltı ve tutuklamalarla halkına karşı cezaevlerini tehdit unsuru olarak göstermek-lede amacını açıkça ortaya koymuştur..

Yaratılan Korku İmparatorluğunda demokrasinin,temel hakların, adaletin, eşitli-ğin ve özgürlüğün ölçüsü kendi çıkarları ve amaçları doğrultusuyla orantılı olmaya başlamıştır. Onlar için varsan her türlü olanak senin için var. Onlardan değilsen ve bunu dile getiriyorsan cezaevi senin için var.

 

AKP zihniyetinin yeni cezaevleri yapma müjdesi’de söylediklerimizi onaylar niteliktedir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün vesayetlerini bir bir ortadan kaldırdılar.Yargı vesayeti,orduvesayeti,kurumsal vesayetler,farklı vesa-yetlerin emirleri altına girerek etkinliklerini kaybettiler.Atatürk’ün gelecek Türkiye için kurduğu kurumların içi boşaltıldı.Ve yine Türk Dil Kurumu,Türk Hava Kurumu,Türk Tarih Kurumu ve benzeri kurumlar tek tek kapatılarak AKP İmparatorluğunun istediği biçimlere dönüştürüldü.

Kurduğu Korku İmpa-ratorluğuyla, Demokrasinin “D” sini dahi hak etmeyen AKP’nin şimdide Orta doğu Devletlerine de-mokrasi dersi vermesi gülünç bir durumu izah etmektedir. Ortadoğu kabadayısı olma yolunda harcadığı sözlere karşılık kendisine uygu-lamalı olarak karşılık verilmesi hem AKP liderini hem de Büyük Türkiye’nin itibarını zedelemiştir. Gelenin vurduğu gidenin vurduğu bir devlet durumuna düşmemiz halkın Devletine olan güvenini sarsmıştır. Durum böyleyken hala Sn. Başbakanın ekranlara çıkıp söz konusu Devletlere meydan okuması, ahkam kesmesi inandırıcılığını yitirmiştir. Bizim yörede bu gibi durumlarda söylenen bir deyim vardır.

TENEKE OLDU.

İşte bizde, son imparator (AKP) saye-sinde Dünyaya Teneke Olduk…

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.