28 Eylül 2014 Pazar 00:00
ÇUVAL

  Anadolu’da Çuval diye bendekten küçük, torbadan büyük olan ve çoğunlukla keçi kılı ipinden veya pamuklu veya kendir ipinden dokunan ve günlük tahıl, un vb. taşıma saklama gibi hizmetlerinde kullanılan büyük torbaya Çuval denir. Genellikle köylerde kullanılır.  Traktörün yaygınlaşması, dökme mal taşıma alışkanlığının artması, çuvalın kullanımını azalttığı gibi, köylerde tezgah kurup o çuvalları dokuyan annelerimiz yok olunca yenileri de dokunmaz oldu. Neler neler yok olmadı ki? 

Yok olan sadece dokunmuş çuvallarımız değil elbet. Nice şeyler yok oldu gitti. Nerde idare lambaları, nerde lüksler, nerde fanuslar? Nerde tahıl kuyuları, nerde su kuyuları , nerde curunlar, nerde yalaklar? Nerde  tam tahıl kepekli köy ekmekleri, nerde  yazın temmuzunda sep serin su içilen su küpleri!... Hani köy tavukları? Nerde dirgen, yaba, aba, orak ,düven, çıkrık, teşi….Hepsi kayboldu gitti… Sanayileşme, teknolojik gelişme ve şehirleşme aldı götürdü hepsini… Sadece bunlar gitmedi, giderken kültürümüzü, sağlığımızı ve mutluluklarımızı da götürdü. İnsanları yerlerinden yurtlarından, baba ocaklarından koparıp, gurbet ellere taşıdı…

Eeee… Hepsi gitmedi tabi ki.. Bazıları da değişikliğe uğradı… Eskiden  Torba ve çuvallara buğday, mercimek, bulgur, un, arpa, mısır gibi ürünler konurdu… Ama şimdi o torba ve çuvallara yasa maddeleri konuluyor. Yapılan kanun maddeleri ve değişiklikleri birer birer içine atılıyor ve oluyor sana TORBA YASA… Eskiden torba yasa dendiği zaman iki veya üç kanuna ait maddeler çıkardı içinden… Bu günlerde torba büyüdü … Torbaya sığmayan yasa değişiklik ve ilaveleri ÇUVAL’a konmaya başlandı. Nerede ise çuval yasa diyeceğiz yakında…Geçen yıllarda bile birkaç  torba yasa çıktı. Ama 11.04.2013 günü resmi gazetede 6455 nolu (Gümrük kanunu ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun) torba kanun yayınlandı.

İçinde neler var neler…Vergi Usul Knaunundan Ticaret Kanununa, Gümrük Kanunundan ÖTV kanununa, Kooperatifler Kanunundan  Tütün ve alkol piyasası kanununa, petrol kanunundan odalar borsalar kanununa, Tarım kanunundan Kaçakçılıkla mücadele kanununa, yurt dışına çıkış harçları hakkındaki kanundan sebze ve meyve ticaretini düzenleme kanununa, borçlar kanunundan Gümrük teşkilat kanununa, Umumi hıfzı sıhha kanunundan 640 sayılı kararnameye kadar bir çok konuda yasa çıkmıştır. Tamı tamına 91 maddeden oluşuyor ve 18 sayfa A 4 kağıdı dolusu kanun maddeleri. Anlamak ve bulmak için uzman olmak gerek. Okumakla bitmiyor…Hatta uzmanlık yanında dinamik de olmak gerek. Ancak bu kanunları bilesiniz ki neyin değiştiğini anlayasanız…
  Daha bu torbayı anlamamışken, yaklaşık 17 ay sonra 11.09.2014 günü büyük bir torba kanun (buna çuval demek lazım) daha çıktı. 6552 sayılı yasa… Adı çok uzun bu yüzden yazmayacağım.   6552 sayılı torba yasa ile 50 kadar konu ve kanunda 150 madde de değişiklik ve kanun hükmü getirilerek adeta çorba yapılmıştır. Öğretmen atamalarından, Somalı işçilere, TTK’ndan vergi affına, İş Kanunundan SGK’na Meslek Odaları alacaklarından, Gümrük alacaklarına birçok konuda düzenleme yapılmıştır.
  Ne diyelim hayırlı uğurlu olsun ama neler değişti neler kim biliyor..? Kimse…! Ama kanunlar resmi gazetede yayımlanır ki halk okusun. Çünkü kanunları bilmemek mazeret sayılmıyor kamu hukukumuzda. Özellikle kanun değişikliklerini okuyup da anlayana helal olsun…Ama torba gittikçe büyüyor..!

Torba değil ÇUVAL olsa bu kadar yasa değişikliği sığmaz… Ne diyelim… Çuvaldan büyük BENDEK var…                              

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.