30 Kasım 2014 Pazar 00:00
ANADOLU KAPLANLARI CAN MI ÇEKİŞİYOR?


  Ülkemizin;  Bursa, Denizli, Kayseri,Gaziantep,Samsun, Konya,Adana, Mersin, Şanlıurfa, Kahramanmaraş gibi illerinde, 25-30 yıldır başlayan sanayileşme hamlelerini Anadolu Kaplanlarının başarıları olarak ifade ediyorduk. Her defasında bu firmalara, siz Anadolu Kaplanısınız diyerek onları cesaretlendiriyorduk.
  Bu güzide kuruluş ve aileler olanca güçleriyle büyümek, kaliteli üretim ve ihracat yapmak için canla başla çalıştılar. İçlerinde başarılı olup, çıtayı aşanlar da oldu. Ama bir çoğu da, kısıtlı imkânlarıyla çabalarken; yönetim, personel, finans, pazarlama sorunları ve 3-5 yılda bir yaşanan ekonomik krizler, onları önce hantal bir yapıya ve sonra çığ gibi büyüyen banka vb. kredilerin kıskacında mum gibi erimeye başladılar. Durumu kurtarabilmek için daha çok borç ve daha çok yatırım yaparak kendilerini suyun akışına bıraktılar. Zira onlara, hep sen aslansın, kaplansın deniliyordu. Banka yöneticileri en yakın dostları idi.
  Onlar, Anadolu’nun bağrından çıkmış, çoğu köyünden çıkıp gelmiş, şehre ve sanayiciliğe direkt geçiş yapıyordu. Siyasiler, yöneticiler, bankacılar onları ziyaret ediyor, toplantılara çağırıyorlardı. Onları övüp kamçılıyorlardı. Herkes birbirine bakarak genelde aynı ve benzer yatırımları yapıyor, böylece ilk etapta çok başarılı oluyorlardı. Düşünerek değil, bakarak yatırımlar yapılıyordu. Buna müdahale eden olmuyordu. Dolaysıyla atıl ve kapasitesinin altında çalışan yatırımlar yapılıyordu.
  Çıkışları güzel ve başarılıydı ancak, birkaç yıl sonra ne tür sorunlarla karşılaşacaklarını bilmiyorlardı. Finansı nasıl yöneteceklerini yeterince bilmiyorlardı. Kriz nedir bilmiyorlardı. Fizibilite, araştırma, stratejik planlama, uluslararası rekabet, dünya pazarlarının etkileri ve işletmecilikte altyapı ve insan yönetme sorunlarını bilmiyorlardı. Bunların hepsini büyük bedeller ödeyerek öğrendiler.  Bir kısmını öğrendiler öğrenmesine de bu kayıplar ve sürekli borçlanmalar onların bilançolarında büyük yer tutmaya başladı. Banka kredi limitleri yükselmeye ve yetersiz kalmaya başladı.
  Kriz dönemlerinde krizi yönetemeyen, gerekli tedbirleri alamayan, küçülüp toparlanmayı beceremeyen firmalar, borç yükü altında yok olmaya başladılar. Yaralandılar, hırpalandılar, varlıklarını kaybettiler. Bankalar ve diğer alacaklılar mal mülklerine el koydular. Tezgâhları satıldı, açtıkları fabrikalar kapandı. Birçoğu geçimini temin edemediğinden ve gururundan memleketini terk etti veya kabuğuna çekildi.
  Neydi onları yok eden? Kapitalizmin acımasız rekabeti miydi? Yoksa işletme ve yönetim kültürü ,sermaye birikimi olmayan insanların; iyi niyet ve dürüst duygularla tek başlarına (tankla tüfekle yürütülen  rekabetin karşısına elinde sopa ile çıkmış delikanlı gibi) ekonomik bir savaşa girmiş ve omuz vermiş olmaları mıydı ? Arkalarında kimse olmaması mıydı? Onlara fikir veren yönlendiren olmaması mıydı?
  Bu savaşta onlara yönetim, planlama, yatırım fizibilitesi, finansı yönetme, rekabet ve benzeri konularda destek olunamaz mıydı?  Yaralanan kaplanlarda, atıl yatırımlar da bu ilkenin varlığı değil mi? Acımasız rekabetin, bilinçsiz yatırım ve yönetimin sonucu nice Anadolu Aslanı ve kaplanı maalesef yok oldu. Bu yok oluşlar devam etmekte maalesef..! Devletin planlaması yok mu? Ticaret ve Sanayi Odaları yok mu? Kredi veren ana alacaklı bankaların danışmanları yok mu?Bunların yok oluşuna engel olunamaz mı?
Bir sözüm de bu Aslan ve Kaplanlara “Şapkanızı önünüze koyup düşünün, ölçün biçin, profesyonel yönetici ve danışmanlardan bilgi alın, çözüm önerileri alın. Kriz dönemlerinde küçülün. Maliyetleri kontrol edin. Bir iş olmuyorsa direnmeyin, kapatın gitsin. Battı denileceğine yapmadı, yapamadı, iş değiştirdi desinler. Sık sık borcunuzu, alacağınızı, kârlılığınızı ve masraflarınızı, çalışanlarınızı kontrol edin. Bankalarla oturup plan yapın, açık konuşun. Diş tırnak yarattığınız değerlerin yok olmasına izin vermeyin”

Aslana kaplana can çekişmek değil, kükremek yakışır. Bu arada rekabete dayanabilip çıtayı aşabilen az sayıda ki firmayı da kutlamak istiyorum. Unutmayın büyümekle, çıtayı aşmakla da iş bitmiyor. Büyük firma iyi yönetilmez ise onun yok oluşu daha hızlı olur.
   Günümüzde yaşanan yeni kriz dalgasını iyi yönetmeniz dileğiyle…

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.