07 Haziran 2013 Cuma 00:00
8 HAZİRAN'DA GAP ARENA’DAYIZ
banner23

Şanlıurfa yine kendine yakışanı sergileyeceğinden eminim. Bu şehir ki kapısını misafire sürekli açık tutan, sofrasını donatan, gönüllerini başka gönüllerle birleştiren hoşgörü, barış ve huzur şehridir.

Her yerde dillendirmiyor muyuz?

Ülkemizin “birlikte yaşamaya en güzel örneği Urfa” demiyor muyuz? ki öyledir bu diyar. Slogan haline getirdiğimiz bu şehrimizin insanı için “yar, yaren, ihvan” diyoruz her yerde her zaman.

GAP Arena stadyumunda düzenlenecek olan Türkçe Olimpiyatları şölenine hazırız. Tıklım tıklım doldurup her tarafa “biz biriz, beraberiz, misafirperveriz, cömertiz.” mesajını vereceğiz.

Niçin Türkçe Olimpiyatları?

Konuyla alakalı yetkili bir büyüğümüz şöyle der:

"Bugün Türkçe Olimpiyatları adı altında yapılan faaliyetler, işin yörüngesinde dil bayrağı bulunduğundan dolayı lisan eğitimi üzerinden değerlendirilse de aslında dil öğretimi ile beraber kendi kültürümüz ve öz değerlerimiz de bütün dünyaya tanıtılmaktadır. Ecdadımız, tarihin hiçbir faslında kimsenin diline ve dinine karışmamış; kimsenin iktisadî, idarî, siyasî, kültürel hayatına müdahale etmemiş ve kimseye kendi dillerini, değerlerini dayatmamışlardır. Günümüzde onların bahtiyar torunları da bir kısım sömürgecilerin ortaya koydukları dayatmacı tavırlara asla tenezzül ve tevessül etmeden -kınına girmiş maddî kılıca bedel- ellerindeki beyan meşaleleriyle cihana açılmışlardır. İnsanlara seçmeli olarak dillerini öğretmişlerdir.”

Evet, kıymetli okuyucular, mükrim ve müşfik Urfalılar;

Bu topluluk ve kaynaşmanın oluşmasında kimseye idari, siyasi ve kültürel manada müdahale edilmemiş. Dayatmacı tavırlardan uzak durulmuş, hep hoşgörüyle ve şefkatle yaklaşılmış, onların dilini öğrendiğimiz gibi gönüllü olarak dilimizi öğrenmeye çalışmışlar.

Biz de Urfalılar olarak kucak açıyoruz. Urfa, gönlünü verdi onlara Urfa, sevgi çemberine dâhil etti onları Urfa, kendisine yakışır şekilde geçen yıl.

Hele Türkçe, Arapça, Kürtçe dillerinin sergilendiği sahne hiç unutulmadı, unutulmayacak.

Olimpiyattan şu manayı da çıkardık: Sadece bir dilin üzerinde yoğunlaşıp gaye edinilmemiş. Dünya üzerinde her dilin yaşaması ve yaşatılmasına önem verilmektedir. Takdir edersiniz ki fedakâr gönüllülerin uzaktakilerle iletişimi İngilizce değil Türkçeyle olmaktadır. Bununla da gurur duymalıyız.

Biz değil miyiz her yerde İngilizce, Fransızca, Almanca konuşuluyor, ama Türkçe konuşulmuyor diye şikâyet eden?

Yurtdışına çıkmanız durumunda karşınıza Türkçe konuşanı mı yoksa ecnebi bir lisanı kullananı mı gördüğünüzde sevinirsiniz?

Buyurun işte. Özlenen tablo karşınızda.

Son olarak onlara, “Her yıl bekliyoruz sizi Peygamberler diyarına ”diyoruz. Yanınıza yüzlerce binlerce arkadaş getirin, kapımız açıktır size hem de Halil İbrahim bereketiyle bereketli soframız da. Yeter ki siz gelin bir daha, diyoruz.

Türkülerle, şarkılarla, şiirlerle, folklor gösterileriyle siz dünyayı birleştirdiniz, dünyaya sevgiyi birleştirdiniz.

Urfa bir gecesini size ayırmış çok değil!

Mesajınızı bizlere, büyüklere ders verir mahiyetinde yine şiir, yine şarkı ve yine rengârenk çocuklardan rengârenk gösterilerle vereceksiniz.

Bırakın birbirinizle çatışmayı, birbirinize kin gütmeyi; sevgiye, barışa ve dostluğa sarılın! dercesine kol kola girip sahneye çıkacaksınız. Renkleriniz, dilleriniz, ülkeleriniz farklı ama gönülleriniz bir olan siz çocuklar.

Sizi seyretmeye gelenler bu defa GAP Arena sığmayacak gibi.

Neden mi?

Hasret kaldık da ondan.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.