‘KIŞ, BİR MEVSİM DEĞİL BİR İŞGALDİR’

    Kış mevsimi geldi, gelireyken de kendisiyle birlikte birçok zorluklar getirdi. İşte kış mevsiminin getirdiği tatlı zorluklar: Kar, yağmur, soğuk, fırtına… Bu kelimeler insana çok uzak, sevimsiz ve zor gelse de kış mevsiminin zorlukları ile birlikte güzellikleri de vardır.

    Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte insanların bir araya gelmesine sağlar. Yazın tatil amacı ile kendilerini sokaklara atan, farklı farklı yerlere giden insanlar kış mevsiminin gelmesini ile birlikte yaşadığı şehir ve evlerine geri döner. Evlerinde daha çok zaman geçirmeye başlar. Bununla birlikte sıcacık yanan bir soba, sobanın üstünde çay ve kestaneler günümüzde çok fazla rastlanmasa da kış mevsiminin güzelliklerindendir bunlar.  Ve dışarının soğuk olmasıyla birlikte aile fertlerinin hem hem hepsi o sobanın etrafına toplanarak muhabbet ederler. Bu geleneğin ortadan kaybolmasının en büyük nedeni ise teknolojinin  gelişmesi ve   bu  gelişme ile  birlikte telefon, internet  ve sosyal  medya  kullanılasıya bu gelenek yerini  bunlara bırakmıştır.

   Ama Kış mevsimi zorluklarla doludur. Kar, yağmur, soğuk, fırtına… Bu kelimeler insana çok uzak ve sevimsiz gelse de kış mevsiminin zorlukları ile birlikte güzellikleri de vardır. İşte Kış mevsimi denilince akla ilk gelen güzellikleri:  kar, kartopu ve kardan adam gelir. Bu kavramlar her ne kadar soğuk olsa da bizlere çocukluğumuzu hatırlatarak içimizi ısıtır. Hangimiz çocuk olmadık, hangimiz kartopu oynamadık, hangimiz kardan adam yapmadık ki? Kış mevsiminde sokaklarda kalan insanları ve hayvanları da düşünmek lazım, onlarda sıcak yuvalar yapmamız gerekir.  Onlara yardım etmeli, onlar için imkânlarımız el verdikçe sıcak ortamlar yapmalıyız. Bu nedenle kış mevsiminin bir paylaşma mevsimi olduğunu düşünebiliriz.

YORUM EKLE