Merdiven altı Lazerlerle cildinize zarar vermeyin

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve en sağlıklı çözümü olan Lazer Epilasyon Şanlıurfalı bayanlardan ve erkeklerden yoğun ilgi görüyor.

Merdiven altı Lazerlerle cildinize zarar vermeyin

Gülizar Gülebak
 Yaz aylarında tatilde rahat etmek isteyen bayanlar lazer tedavilerine 3 ay önce başladı. Lazer tedavisinin dikkat edilmesi gerekilen en önemli noktalarından biri doktor gözetimi altında yapılması gerekiyor. Doktor gözetiminin olmadığı güzellik merkezlerinde yapılan tedavi sonrası cilt yanıkları meydana geliyor.   

 Yaz aylarını rahat geçireyim derken cilt yanıklarıyla hayatınızı karartmamanız için Dermatoloji Uzmanı Dr.Hacer Altın Sürücü ile siz değerli okuyucularımız için bir röportaj gerçekleştirdik.

Lazer Epilasyon hakkında merak ettiğiniz soruları Altın Sürücü, ile konuştuk.

Özel Şanmed Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Hacer Altın Sürücü sorularımızı şöyle yanıtladı:

-LAZER EPİLASYON NEDİR?

“İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve en sağlıklı yolu lazer epilasyon'dur. Lazer epilasyonda kullanılan lazer ışığının dalga boyu melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahiptir. Soğutma  sistemli lazer tekniği ile yapılan lazer epilasyon ile lazer ısısı cilde zarar vermeden doğrudan kıl kökünü yok eden ısıya dönüşür.”

-LAZER EPİLASYON KİMLER İÇİN UYGUNDUR VE HANGİ BÖLGELERDE KULLANILIR?

“12 yaşını tamamlamış, koyu renkli tüyleri olan herkese lazer epilasyon uygulanabilir. Tüyler açık renkli yani pigmenti az ise lazer ışığını emmeyeceği için lazer epilasyondan etkilenmez. Gözleri özel gözlüklerle korumak şartı ile göz kapakları hariç tüm vücut bölgelerindeki tüylere lazer epilasyon uygulanabilir.”

-LAZER EPİLASYON ARZULANDIĞINDA NE YAPILMASI GEREKİR?

“Öncelikle kişinin görülüp değerlendirilmesi, gerekiyorsa Dermatoloji uzmanı tarafından tüylenmenin nedeninin araştırılması, tahlil ve tetkiklerin yapılması gereklidir. Lazer epilasyonu uygulamasına geçmeden evvel tüylerin sarartılmamış olması, cımbız veya ip gibi köke yönelik müdahalenin lazer epilasyondan önceki son 3 haftada yapılmaması şarttır.”

 -HER SEANSIN SÜRESİ NE KADARDIR?

“Bu süre lazer epilasyonda kullanılan cihazların özelliklerine göre değişmekle beraber çok hızlı çalışma özelliklerine sahip cihazlarla yüz 5 - 6 dakikada, bıyık 1 - 2 dakikada, bacaklar 1 saatlik sürede yapılabilir.”

-TEDAVİ SIRASINDA AĞRI HİSSEDİLİR Mİ?


“Hayır, yeni teknoloji lazer epilasyon cihazları ile çok fazla bir acı hissetmezsiniz, sadece bir lastik çarpması gibi acı hissedebilirsiniz.”

-EN ÖNEMLİ SORUYU YÖNELTMEK İSTİYORUM EPİLASYON YAPTIRACAĞIMIZ MERKEZİ SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Mutlaka çok deneyimli bir lazer epilasyon merkezi seçmelisiniz, doktor dahi olmayan bir çok kişi tamamen ticari kazanç amacı ile lazer epilasyon merkezi açmış bulunmaktadır. Bu merkezlerde en kısa zamanda en çok gelir elde etmek için bilimsel ve etik olmayan, kalıcı zararlara yol açabilecek uygulamalar bilinçsiz olarak yapılmakta birçok insan mağdur olmaktadır. Bilinçsiz lazer epilasyon uygulamaları sonucu kılları sadece incelip azalmayanlar hatta artanlar, lazer epilasyon sonrası kalıcı yanık izleri ile yaşanlar maalesef giderek artmaktadır. Hatta bu nedenle açılan davaların artması sonucu Sağlık Bakanlığı sadece doktorların sahip olduğu büyük tıbbi kuruluşlarda lazer epilasyona izin verme ve sayıları hızla artan ticari amaçlı lazer epilasyon merkezlerinin ruhsatlarını iptal etme kararı almıştır. Sadece bu konuya odaklanmış, diğer kozmetik uygulamaları yapmayan, sadece lazer epilasyon konusunda uzmanlaşmış, tek amacı ticari gelir elde etmek olmadığını ortaya koymuş lazer epilasyon kuruluşlarına gidiniz. Sahipleri tıp doktoru dahi olmayan, bir sorununuz olduğunda muhatap bulamayacağınız sokak arası, ağda salonundan bozma yerlerde sağlığınızı riske atmayınız, ciddi sağlık kuruluşlarının lazer epilasyon merkezlerini tercih ediniz.”

-LAZER EPİLASYON TEDAVİSİ SONRASINDA CİLDİMİZDE BİR FARKLI GÖRÜNTÜ ORTAYA ÇIKAR MI?

“Lazer epilasyon sonrasında bazen 5 - 10 dakika bazen ise yarım saat kadar süren kızarıklık olabilir. Bu geçicidir. Lazer epilasyonda soğutma sistemi olmayan eski model lazer epilasyon cihazlarında ise ışığın cildin üst tabakası olan epidermisteki melanin pigmentleri tarafından tutulmasından dolayı ciltte yanık ve sonrasında leke izi kalma ihtimali her zaman mevcuttur. Soğutma sistemli lazerde cildin ısınmasına fırsat verilmediğinden lazer epilasyonda yanık riski çok daha azalmaktadır. Aleksandrite tipi lazerler epilasyon cihazları ile kalıcı yanık izi kalması çok nadir ve kullanım hatasına bağlı bir komplikasyondur.”


-TEK BİR SEANS LAZER EPİLASYON İLE TÜYLERDEN KURTULMAK MÜMKÜN MÜDÜR?


“Hayır, mümkün değildir çünkü kıl köklerinin hepsi uygulama anında aynı büyüme devresinde değildir. Uygulama anında olgun fazda (anogen) olan kılların kökleri etkilenir. İstirahatte (katogen) ve gerileme (telogen) fazlardaki kıl kökleri etkilenmez. Bunlar için ek lazer epilasyon seanslarının uygulanması gerekir. Kılların renklerinde ve büyüme devrelerinde olan değişikliklerden ötürü lazer epilasyon seansı sayısı kişiye göre hatta aynı kişide vücudun farklı bölgelerine göre değişir.”

-KADINLAR EN ÇOK HANGİ BÖLGELERE UYGULAMA YAPTIRIYOR?


“Lazer epilasyon kadın vücudunun tamamına uygulanabiliyor. En çok tercih edilen bölgelerin başında yüz, kol altı, bikini ve bacak bölgeleri geliyor.”

-PEKİ ERKEKLER EPİLASYONDA EN ÇOK HANGİ BÖLGELERİ TERCİH EDİYOR?
“Erkekler lazer epilasyon tedavisine genelde aşırı tüylenme şikayeti ile başvuruyor. Dolayısıyla erkeklerde epilasyon sıklıkla sakal üstü, sırt, omuz, göğüs, ense ve boyun bölgelerinde uygulanıyor.”
 

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2015, 09:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yasemin
Yasemin - 4 yıl Önce

Fiyatı nekadar acaba

Gülseren
Gülseren - 2 yıl Önce

Yüz bülgesi nekadar acaba

bahar
bahar - 2 yıl Önce

mrb lazerle ben alıyomusunuz

mehmet durmaz
mehmet durmaz - 1 ay Önce

bundan 10 yıl önce trafik kazası geçirdim burnum kırıldın üzerinde yara izi oluştu kahverengi leke lazerle geçermi

SIRADAKİ HABER