‘’KADIN KARNINA KOCA BİR DÜNYA SIĞDIRDI SİZ DÜNYANIZA BİR KADINI SIĞDIRAMADINIZ’’

Çok sevdiğim ve hayatımda kadının değerini bir kez daha hatırlatan bir cümle ile giriş yapmak istedim. Sırrı Süreyya Önder’in "Kadın karnına koca bir dünya sığdırdı, siz dünyanıza bir kadını sığdıramadınız" sözü.

   Kadınlar güçlüdür, çalışkandır, yapmayacakları bir iş yoktur ama bedensel olarak erkekten güçsüz yaratılmıştır. Ama bu demek değildir o gücün kadınlar üzerinde denenmesi. Lafı bile o kadar çirkin ki. Kadına şiddet, kadın cinayeti, taciz, tecavüz… Bunlar böyle uzayıp gidiyor ve her gün gazetelerde yer alıyor.

   Kadına şiddetin bu kadar fazla olduğu bir ülkede insan utanıyor, okudukça yerin dibine giriyor o kadınlarla birlikte. Genç, yaşlı, anne, çalışan demeden vuruyorlar, öldürüyorlar. Kimsiniz; baba mı, koca mı, eş mi, arkadaş mı, sevgili mi… Hangisi olursanız olun hiç birinizin hakkı yok kadının hayatını elinden almaya.

   Duyuyor musunuz; ölmek istemiyorum çığlıklarını, istemiyorum bağırışlarını, yeter vurma sözlerini. Bir düşünün ya hiç mi içini sızlamıyor hiç mi bu kadınlara sahip çıkacak yüreği kendinizde bulmuyorsunuz. Sessiz kalmayın, o kadınlara ses olalım. Bugün onlara yarın bize gelmeyecek diye bir şey yok. Erkekte olsanız, kadında olsanız bu haykırışlara duyarsız kalmayın, bilinçlenin, bilinçlendirin. Neden biliyor musunuz? Bugün siz sesinizi çıkarmazsanız daha birçok Emine Bulut, Münevver Karabulut, Ayşe Palalı, Özgecan Aslan, Emine Türkoğlu, Şule Çet, Tuğba Erkol ve daha sayamadığım bir sürü kadın, anne, genç kız kaybedeceğiz ve unutup gideceğiz.

  O canilere fırsat vermeyin lütfen. Bir kadın sesi, bir çığlık sesi, bir yardım edin çağrısını geri çevirmeyin, korkmayın. Elinizden bir şey gelmiyorsa dahi yardım edecek kuruluşlara haber verin. Gücü kadına yeten erkeklere fırsat vermeyin, kendi çocuklarını bile umursamayan, kıskançlıkmış, boşanmaymış, dayakçıymış bu iğrenç nedenlerle kadınların öldürülmesine müsaade etmeyelim.

25 Kasım 2019 Kadına Şiddetle Mücadele Günü olsa da, sadece bugün değil her gün, her an, her saat bununla mücadele edip kadınlarımıza sahip çıkalım. Çünkü şuan bu satırları ben yazarken, siz okurken 2 saatte bir kadın şiddete maruz kalıyor…

YORUM EKLE