Her gün Sevginin Günü Olmalı

Sevgili okuyucular bilindiği üzere 14 Şubat sevgililer günü özel günlerimizden bir tanesi ve insanlar o günde birbirlerine hediye alır veya sevgililer gününün simgesi olan kırmızı gül alır. Kendim pek özel günleri önemseyen veya kutlamayı seven biri değilim, bu günlere doğum günü de dâhil olmak üzere. Bence kutlanması saçma sapan olan günlerdir. İnsan hayatında hiç özel günler olur mu Elhamdülillah Allah’ın verdiği her gün özeldir bizim için.

Yani demem o ki aslında tamamen bizim kültürümüzde ve dinimizde olmayan şeyler bunlar bir yandan da bunun için diyorum yoksa bir insanın samimi bir şekilde birbirine hediye alması, sevgi göstermesi ona değer verdiğini göstermesi kadar güzel bir şey yoktur. Tamamen kapitalizmin getirmiş olduğu ve vatandaşların sırtından 1 günde milyarlarca paranın kazanıldığı onların üretmiş olduğu bu tür günler onların işine yarıyor. İnsandaki sevgiyi psikoloji bir şekilde tek güne sığdırmaya çalışıyorlar. Belki hiçbirimiz farkında değiliz ama her zaman yapmamız gereken ve her gün göstermemiz gereken sevgiyi tek günde gösterdiğimizde bir diğer 14 Şubata kadar görevimizi tamamlamış gibi davranıyoruz. Yani tam anlamı ile demek istediğim 14 Şubat gününde gösterilen sevgi ile üzerimizdeki yük kalkmış gibi oluyor. Artık düşüncemiz böyle oluyor, “ben üzerime düşeni yaptım artık, öyle bir yük üzerimde kalmıyor” diyoruz. Bu hepimizde öyle olmayabilir buna amenna ama genel bir değerlendirmem ve gözlemlerimle yola çıkarak diyorum. Sevgiyi öldürüyor bu tür günler. Tek günlük sevgi psikoloji oluşuyor insan zihninde hem sevgi bitiyor hem de kapitalist fikirli insanlar bundan para kazanıyor olan yine masum ve gerçek mana da seven insanlara oluyor.

Bunu yapmayalım tamam belki hepimizin zihninde 14 Şubat sevgililer günü diye geliyor ama sevginin günü saati, olmaz sevgi bir ömür boyu ekilen ve sulandıkça büyüyüp güzelleşen bir duygudur.

Bakın iyi bir noktaya değineceğim, şimdi Sevgililer Günü diyoruz ama nedense o gün sevgiden çok alacağımız hediye, götüreceğimiz çiçek aklımıza geliyor yani sevgi ikinci plana itilirken, maddiyat daha öne çıkıyor. İşte bakın burada bile işin ne kadar yapmacık olduğu ve böylesi işlerle insanın içindeki sevginin de öldüğünü gösteriyor.

Son bir konuya daha değineceğim ve işimi bitireceğim belki eleştirecekleriniz olur, hak verecekleriniz olur bütün düşüncülere ve fikirlere saygı duyuyorum. Ne dedim en başta kendi analizimi ve kendi fikrimi sunacağım size sizde fikrinizi ve düşüncenizi sunabilirsiniz ve buda farklı olabilir. Ben hayatımda anneler gününde, babalar gününde veya sevgililer gününde hiç kimseye ne hediye aldım ne de o günü farklıymış gibi öne çıkardım. Şimdi dönelim asıl konuya 14 Şubat sevgililer gününü dört gözle bekliyoruz ama nedense son yıllarda kadına şiddet, eşini aldatma ve boşanmalar almış başını gidiyor. Evlenen çiftçiler 1 ay sonra bir bakıyorsun boşanmaya gidiyorlar neden sebep ney anlaşamıyoruz veya şiddet görüp şiddet uyguluyorlar. Kadın cinayetleri de aynı şekilde her geçen gün artış gösteriyor bu tür olayların ve toplumu etkileyen konular varken önceliğimiz bunu düzeltmek olsun, bunları düzeltelim ki huzur oluşsun toplumda, huzur oldu mu sevgi de olur o sevgi bir günlük değil bin ömürlük olur. Önce kadın ve erkek arasındaki sorunları ele almamız lazım onlara değinelim ki insanda var olan güzel duygulardan biri olan sevgi tek günlükten çıkıp bir ömre bedel olsun.  

Ne demiş Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (S.A.V), “Birbirinizi kıskanmayınız, birbirinize kin tutmayınız, birbirinize çirkin sözler söylemeyiniz, birbirinize sırtlarınızı dönmeyiniz, kiminiz kiminizi arkasından çekiştirmesin. Allah’ın kulları kardeşler olunuz.”

Saygılar…

YORUM EKLE