Hepimizin Annesi Toprak

     İnsanoğlu topraktan gelmiştir ve yine toprağa gidecektir. Bu nedenle bütün toplumlarda toprak çok büyük bir önem ve yere sahiptir. Toprak denildiğinde akla bereket, verimlik, ölüm gibi kavramlar gelmektedir. Toprak, tarım ve gıda için gerekli olan en önemli etkendir. Verimli topraklar verimli tarım arazileri ve ürün demektir.

     Toprak sayesinde hayatımızı devam ettirmek için gerekli olan gıdaları ve ürünleri elde etmekteyiz. Bu nedenle toprak bütün canlılar için hayati bir öneme sahiptir. İnsanoğlu her şeyi üretebilir ama bir avuç toprak üretemez.

    Bir toplumun veya bir ulusun üretim yapabilmesi için, içinde yaşadığı toprağa ihtiyacı vardır. Toplumların ve ulusların varlığını sürdürebilmelerin temeli budur. İnsanların tek değil bütün canlıların yeryüzünde hayatlarını devam ettirebilmeleri için toprak gereklidir. Bu yüzden toprağımızı kirletmemeye ve korumaya özen göstermeliyiz. 

    Toprağın yok  olması  demek , yeryüzündeki  bütün  canlıların  yok olması  demektir.  Bunun bilincinde olmamız gerekir ve toprağı kirletmemiz gerekir. Toprak ağacın, bitkinin, hayvanların ve insanların temel yaşam gereksimidir. 

    Toprak insanın, hayvanın, bitkinin, ağacın yani kısaca bütün canlıların beslenmelerini, nefes almalarını ve barınmalarını sağlayan ana kaynaktır. Ülkemizdeki verimli araziler sayesinde, ihtiyaçlarımızı kendimizi yetiştirebilecek potansiyel sahibiz.

   Toprakta yetişen ürünleri satan birçok kişi geçimini bu yolla sağlamaya çalışmaktadır. Toprak üzerindeki yerleşim alanları sayesinde, insanlar ve toplumlar barınma ihtiyaçlarını giderirler. İnsanlar buralarda beraber yaşayarak daha güvenli ve kolay bir hayat yaşamaktadır.

    Toprak sadece insanların değil hayvanların da temel yaşam alandır. Pek çok havyan toprak altında yaşayarak hayatlarını devam ettirir.

   Toprakta yetişen otlarla ve bitkilerle beslenir. Kısaca toprak sadece insan için değil bütün canlılar için önemli bir yer sahiptir. Bugün bolluk içinde yaşıyorsak toprak sayesindedir. Toprağı verimli kullanılarak iyi ürünler çıkarılması sonucunda yaşıyoruz. Toprağın kıymetini bilmeliyiz.

YORUM EKLE