HAVALAR ISINDI DİKKAT EDELİM!

Şanlıurfa’da havaların ısınmasıyla onlarca insan sıcak havada serinlemek için su kanallarına girmeye devam ediyorlar.

   Türkiye’de, Şanlıurfa’da yaz mevsiminin yaklaşmasıyla sulama kanallarında sezon açılıyor. Açılan sulama sezonu ile gelen can ve mal kayıplarına neden oluyor. Sulama kanalarında yaşanan boğulmalara rağmen insanlar sıcak havada tek tercihi serinlemek için sulama kanalarını tercih ediyor. Her yıl yaz mevsimine girmeden aileleri uyaran yetkililer her şeye rağmen yine can ve mal kaybı meydana geliyor.

   Güneydoğu Anadolu Projesiyle (GAP) Şanlıurfa’nın sulamaya geçmesiyle kentte serinlemek için su kanallarında boğulmalarda büyük artış oluyor, birçok araç ise kontrolden çıkarak sulama kanalarına düşerek ölümlü, maddi hasarlı kazalara neden oluyor. Her yıl uyarılar, önlemler ise caydırıcı olmuyor. Haliyle can ve mal kayıpları meydana geliyor.

   Yaz mevsiminin aşırı sıcak zaman zaman kavurucu sıcakların meydana geldiği Şanlıurfa'da yaz aylarında çocuklarda bu duruma dâhil olarak serinlemenin tek yolunu sulama kanalarında buluyor. Şanlıurfa gibi bir yerde deniz olmadığı için yüzmeyi bilmeyen onca kişi ise hayatını kaybediyor. Can kaybının meydana geldiği Şanlıurfa’da o kadar kişinin görmesine rağmen her yıl sulama kanalarında ölüm oranları artıyor.

   Can ve mal kayıpların meydana gelmemesi için daha caydırıcı cezaların ve önlemlerinin alınması gerekiyor.

YORUM EKLE