Harran'ı posta pulları tanıtacak

Harran Belediyesi ve PTT’nin ortaklaşa gerçekleştirmiş olduğu çalışmada Harran’ın simgeleri olarak konik kubbeli evler, ilk İslam üniversitesinin kalıntıları ve Emeviler döneminden kalma Ulu Cami ile yöresel kıyafetlerin yer aldığı 5 bin 50 adet pul basıldı.

Harran'ı posta pulları tanıtacak

Tarihi ilk İslam üniversitesinin bulunduğu ve konik kubbe yapılı evleriyle de ün salan Şanlıurfa’nın Harran ilçesinin tanıtımı için posta pulları kullanılacak.

Dünyanın en eski yerleşim yerleri alanı olarak bilinen, Asur ve Emevilere bir dönem başkentlik yapan, ve ilk İslam üniversitesinin bulunduğu Harran, pul projesi ile yerli ve yabancı birçok turistin ilgi odağı olmayı hedefliyor.
Harran Belediyesi, yapısıyla, kültürüyle ve tarihiyle Harran ilçesini dünya çapında tanıtmak için çalışmalarını son hızla sürdürüyor.
Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz, Şanlıurfa PTT Başmüdürlüğü ile böyle bir ortak çalışmaya imza atarak ilçenin tarihi yerlerinin bulunduğu mekanları yer alan pullar bastırdı.
Harran’ın tarihini, yapısını, tarihini ve kültürünü tanıtan bu pullar PTT şubelerinden temin edilebiliyor.
Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz başlatmış oldukları pul projesinin hakkında bir takım yazılı açıklamalarda bulundu. Başlattıkları projenin ilçe tanıtımında büyük bir rolü olduğunu belirten Özyavuz;
"Bu şirin ilçemiz sadece eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış olmasıyla değil, birçok İslam alimini yetiştiren ilk İslam üniversitesinin kurulmuş olmasıyla da önem arz ediyor." İfadelerine yer verdi.
Harran ilçesinin tanıtımı için ellerinden gelen tüm çabaları sarfettiklerini belirten Özyavuz;
"Turizm, bir kentin bacasız sanayisidir. Bu açıdan baktığımızda da Harranımızın binlerce yıl geçmişe sahip olması büyük bir avantaj. Biz bu avantajı ilçemizin, kentimizin, bölgemizin ve Türkiye'nin ekonomisine en iyi şekilde kazandırma çabasındayız. Bugüne kadar turizm yollarının yapımı, kazı çalışmaları, kent içinde otantik dokuyu koruma gibi birçok çalışmaya imza attık. Ancak, hiçbir zaman yaptıklarıyla yetinmeyen bir belediyeyiz. Daha ilçemiz adına yapacağımız çok şey var. Bunun için önümüze çıkan her fırsatı ilçemizin menfaati için değerlendiriyoruz."dedi. 
Son olarak Harran Belediye Başkanı Özyavuz, bastırılmış olan posta pullarını Harran Belediyesi’nin tüm postalarında kullanacaklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2016, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER