Haliliye Belediyesi bir ilke imza attı

Haliliye Belediyesi, Ramazan Ayı etkinlikleri kapsamında Balkan Ülkelerinde yaşayan Müslümanlarla bir araya geldi. Balkan Ülkelerinde İlk iftarı Kosova’nın Prizren kentinde verdiklerini söyleyen Başkan Fevzi Demirkol, “Evlad-ı Fatihan’a her zaman için yanlarında olduğumuzu hissettireceğiz” dedi.

Haliliye Belediyesi, Ramazan Ayı etkinliklerinde. Başkan Fevzi Demirkol’un talimatlarıyla Evlad-ı Fatihan olarak tanınan Balkan Ülkelerinde Haliliye Belediyesi’nce iftar yemeği düzenleniyor. İlk iftar yemeği ise 25 Haziran 2016 Cumartesi günü Kosova’nın Prizren kentinde düzenlendi. Prizren’de bulunan Bayraklı Camii’nde Haliliye Belediyesi tarafından düzenlenen iftar sofrasına yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Başkan Fevzi Demirkol ve Başkan Yardımcısı Osman Uludağ ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri İbrahim Halil Yıldız, Mahmut Kaçar ve Mehmet Ali Cevheri, Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Prizren Konsolosu Selen Evcit, Kosova Diyanet İşleri Başkanı Naim Trnava, Prizren İslam Birliği Başkanı Besim Berisha, Prizren Mamuşa Belediye Başkanı Arif Bütüç ve Kosovalılar katıldı.

İftar öncesi alanda ziyaretlerde bulunan Başkan Fevzi Demirkol, Kosovalı Müslümanlarla bir araya geldi. Demirkol, Evlad-ı Fatihan’ın her zaman yanında olacaklarını belirtti. Okunan ezanın ardından iftarını açan Başkan Fevzi Demirkol, iftara katılan Kosovalılara ve Türklere seslendi;
“Özümüz bir, soframız bir, Sizleri Şanlıurfa’ya, Haliliye’ye misafir olarak bekliyoruz. Biz peygamberler şehrinden, Evlad-ı Fatihan’ın şehrine, gaziler şehrine ve şehitler diyarına geldik. Gaziler, şehitler diyarına selam olsun. Hz. İbrahim’den (A.S) beri gelen bir geleneğimizin devamı olarak buradayız. Sonrasında Üsküp’de, Tiran’da, Bulgaristan’da olacağız. Evlad-ı Fatihan’a her zaman için yanlarında olduğumuzu hissettireceğiz. Onlarında, bizim için geçmişten gelen şekliyle fedakarlıklarımızı hissettiğimizi anlayacağız. Özümüz bir, sözümüz bir, duamız bir, gayemiz bir, soframız bir, soframız daim olsun, sofranız daim olsun.”dedi. 
Başkan Fevzi Demirkol’un açıklamalarının ardından açıklamalarda bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ise, “Bu gece Prizren İslam Birliği ile Şanlıurfa Haliliye Belediyesinin bu iftar sofrasında birlikte olduk. Türkiye’den kucak dolusu selamlar getirdik. Fevzi başkana teşekkür ediyorum” dedi.
Yapılan açıklamaların ardından Başkan Fevzi Demirkol, Haliliye Belediyesi adına Kosovalı yetkililere hediye takdiminde bulundu.
Haliliye Belediyesi tarafından; Kosova Priştina, Makedonya Üsküp, Arnavutluk Tiran, Bulgaristan Kırcaali ile Filistin Gazze ve Kudüs’te de iftar yemeği düzenleneceği belirtildi.
 
Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2016, 11:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER