Halfeti’de toplumsal cinsiyet eğitimi

Halfeti Belediyesi Kadın Politikaları Müdürlüğü öncülüğünde ilçeye bağlı mahallelerde toplumsal cinsiyet eğitimine başlandı.

Halfeti’de toplumsal cinsiyet eğitimi

Belediye Kadın Politikaları Müdürlüğü ve bağlı birimler, ilçeye bağlı mahallelerde toplumsal cinsiyet rolleri ve rollerin kadına yönelik şiddetin temelini oluşturmasına yönelik kadınlarla bir araya gelerek toplantılar aldı. Toplantılara Halfeti Belediyesi Eş Başkanı Ayşe Durmuş da katıldı. Çalışma kapsamında ilk olarak Yukarı Göklü (Gogana Jêrin) ve Sütveren (Helbînî) mahallelerindeki kadınlar ile bir araya gelindi. Yoğun katılımın sağlandığı bu mahallelerde toplumsal cinsiyet, toplumsal cinsiyet rolleri, toplumsal cinsiyetten doğan eşitsizlikler, kadının cins olarak görülmemesi, kadının hayatın her alanında sömürülmesi ve ötekileştirmesine karşı öz savunmalarını geliştirmesi gerektiğini yönelik eğitimler de verildi.

Kadınların yoğun ilgisinin olduğu eğitim çalışmalarına ilişkin kadınlar bu ve buna benzer eğitimlerin devamlılık arz etmesi talebinde bulundu. Toplantıda toplumsal cinsiyet rolleri ve rollerin kadına yönelik şiddetin temelini oluşturmasına değinilirken, konular üzerinden kadınların da dahil olmasıyla tartışmalar yürütüldü.
 
Halfeti Belediyesi Kadın Politikaları Müdürlüğü tarafından çalışmaya ilişkin yapılan açıklamada, “Cinsiyetin tersine toplumsal cinsiyet, toplum ve kültür tarafından baskılanan düşünce ve davranışları içerir. Ancak insanlar çoğunlukla, kadın ve erkek olmakla ilgili özelliklerin cinsiyete bağlı olduğunu düşünürler. Günlük hayatta insanlar, anne, baba, çocuk, çalışan gibi özgün sosyal rollerini yerine getirirken de toplumsal cinsiyetlerini ortaya koyarlar. Toplumsal cinsiyet rolleri cinsiyete bağlı eşitsizlikle sonuçlanır. Toplumsal cinsiyete bağlı eşitsizlikten daha fazla etkilenen cinsiyet kadındır. Bu çerçevede erkek cinsiyeti ile kadın cinsiyeti arasında toplumsal yaşama katılma düzeyi açısından farklılıklar oluşur. Sayısal bakımdan eşit olmakla beraber iki cinsin toplumsal alanda temsiliyetleri farklılaşır. Kadın cinsiyeti daha çok ev gibi özel alanda kalırken, erkek cinsiyeti dışarıda her türlü kamusal alanda kendini ifade eder. Çalışma yaşamından siyasete, sivil toplum örgütlenmesinden eğitime kadar her türlü kamusal alanda iki cins temelindeki bu görünüm toplumsal cinsiyet eşitsizliğini oluşturmaktadır” denildi.

Çalışmalara dair Kadın Politikaları Müdürlüğü çalışmaların ilçeye bağlı mahallerde devam edeceği kaydedildi.
Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2016, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER