Halfeti’de Meyve Yemekleri Konulu Panel Gerçekleştirildi

Halfeti MYO’da süsleme, dekor uygulamaları ve Osmanlı ve Selçuklu Mutfağı’nda meyve yemekleri konulu panel gerçekleştirildi.

Halfeti’de Meyve Yemekleri Konulu Panel Gerçekleştirildi

Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu (TAŞFED) üyesi Şef Mustafa DUMAN ve Şef Savaş TEKİN, Halfeti Meslek Yüksekokulu Aşçılık Bölümü öğrencilerine uygulamalı süsleme ve dekorasyon eğitimi verdi. Eğitim süresince, süsleme ve dekor sanatının sektördeki değerinden bahseden Şefler, geleceğin şef adaylarına aşçılık mesleği ile ilgili tecrübe ve bilgilerini aktardılar. Eğitimde öğrenciler Şefler denetiminde uygulama yapma fırsatı elde ettiler.

Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu yönetim kurulu başkanı Bayram ÖZREK ve Türk mutfak kültürü ve yemekleri araştırmacısı, yazarı Nevin HALICI’nın katılımlarıyla Osmanlı ve Selçuklu Mutfağı’nda meyve yemekleri konulu bir panel gerçekleştirildi. Konuşmacılar kendi alanında tecrübe sahibi oldukları konularda konuşmalarını yaptılar. Konuşmaların ardından soru cevaplarla panel son buldu.

Halfeti MYO Müdürü Öğr. Gör. M. Fatih KAYRAN verimli geçen etkinlikler sonrası katılımcılara teşekkürlerini iletti ve Katılım Belgelerini takdim etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER