Halfeti’de kadın sağlığı semineri

Halfeti Belediyesi Kadın Politikaları Müdürlüğü tarafından ilçeye bağlı mahallelerde kadınlara yönelik verilen sağlık seminerlerine devam ediliyor. Daha önce Aşağı Göklü, Sırataşlar ve Dergili mahallelerinde yapılan seminerlerin ardından Karaotlak Mahallesi’nde de kadın sağlığı semineri yapıldı.

Halfeti’de kadın sağlığı semineri
Halfeti Belediyesi Kadın Politikaları Müdürlüğü, ilçedeki kadınlara yönelik başlatmış olduğu sağlık seminerlerine devam ediyor. Bu kapsamda daha önce Aşağı Göklü (Gogana Jêrin), Sırataşlar (Vahna) ve Dergili (Derto) mahallelerinde verilen sağlık seminerlerin ardından bu kez de ilçe merkezindeki Karaotlak Mahallesi’nde kadınlara sağlıkla ilgili seminer verildi. Kadınları ilgilendiren birçok konuya dair sağlık eğitimlerinin verildiği seminerde; üreme sağlığı, üreme sağlığını koruyucu davranışlar, temizlik, beslenme, güvenli annelik, aile planlanması, obezite, stresi azaltma yöntemleri, menopoz, andropoz, osteoporoz (kemik erimesi), meme kanseri, rahim ağzı kanserleri, iletişim, madde bağımlılığı, otizm, diyabet, tansiyon, çevre sağlığı ve cinsellik gibi başlıklar ile alt başlıkları altında sağlık eğitimi verildi.
 
‘Kadın sağlığı ihmal ediliyor’
 
Kadın Politikaları Müdürlüğü çalışanları mahallede yaptıkları seminer başlangıcında kadınların sağlıklarının yoğun ve yüklü yaşam koşulları içinde sürekli ihmal edildiğini belirterek, “Birçok defa da kadınlar toplumsal ve ekonomik gerekçelerin ağırlığından ötürü doktor ve hastaneye ulaşamıyor. Tam da bu noktada mahallelerde bizler kadınlara ulaşıyor ve kadın sağlığı konularında bilgilendirme seminerleri, zaman zaman da taramalar gerçekleştiriyoruz” açıklamasında bulundu. 
 
Seminer kapsamında yapılan bilgilendirmenin ardından Halfeti Toplum Sağlığı Merkezi iş birliği ile menopoz, osteoporoz ve andropoz konularında kadınlara sunum yapıldı. Sunum ardından seminer kadınlar arasında soru ve cevap şeklinde son buldu.
Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2016, 16:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER