Halfeti’de doğa tahrip ediliyor

Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesine yapılan otopark nedeniyle doğa tahrip ediliyor.

Harun Kevrek

Yıllardır adeta değnekçi olarak adlandırılan şekilde işletilen otopark, gelen turistlerin tepkisine neden oluyordu. Vatandaşların yoğun şikayeti üzerine Halfeti Belediyesi konuya el atarak otopark sözleşmesinin fesih edilmesi için çalışmalar başlattı. Halfeti Belediye’sinin yoğun çalışmaları sonucunda geçtiğimiz aylarda sözleşme iptal edildi. Sözleşmenin iptal edilmesinin ardından devreye Büyükşehir Belediyesi girdi ve bölgede otopark çalışması başlattı.

Halfeti’nin ihtiyaçları noktasında çalışmalar yapan Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı otopark inşaatı tepkilere neden oldu. Halfeti’nin doğal güzelliğinin tamamıyla tahrip edildiğini belirten vatandaşlar projenin yanlış yere yapıldığını savunuyor.

BAŞKAN BAYRAM; “OTOPARK YERİ YANLIŞ”

Halfeti Belediye Başkanı Mustafa Bayram otoparkın konuşulduğu yere yapılmadığını ifade etti. Otoparkçıların sözleşmesinin fesih edilmesinin ardından Büyükşehir ile görüşüldüğünü ve otoparkın seyir tepesi civarına yapılması gerektiğini büyükşehir belediyesine ilettiğini belirten Bayram; “ Büyükşehir ile otopark konusunda görüşmelerimiz oldu. Bizim yer anlamında önerimiz Eski Halfeti’nin üst kısmında bulunan seyir tepesine varmadan sağ tarafta bulunan alan idi. Evet Halfeti’nin kesinlikle bir otoparka ihtiyacı vardı fakat yer konusunda yanlış seçim yapıldı. Halfeti’nin doğal güzelliği bozuldu” ifadelerini kullandı.

“TELEFERİK YAPILABİLİRDİ”

Otoparkın seyir tepesine yapılması halinde bölgeye teleferik yapılabileceğini savunan Başkan Bayram; “Bizim düşüncemiz otoparkın seyir tepesi yanına yapılması yönündeydi. O tarafa yapılsaydı güzel bir teleferik ile gelenler Eski Halfeti’ye taşına bilirdi. Bu sayede vatandaşlar havadan da Halfeti’yi izleme fırsatı bulurdu. Ayrıca alanda oluşturulacak yollar ile bölgeye ulaşım fayton, develer hatta 2 katlı üstü açık otobüsler ile de sağlana bilirdi” dedi.

BÜYÜKŞEHİR DOĞA TAHRİBATINI HAVADAN GÖRÜNTÜLEDİ

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi Halfeti’de yaptığı tahribatı dron ile görüntüleyerek görüntüyü servis etti. Yapılan otoparkın tanıtımı amacıyla çekilerek servis edilen havadan görüntüler Halfeti yaşanan tahribatı gözler önüne serdi. 

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2016, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER