Halfeti Kış Sessizliğine Büründü

Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesince dört yıl önce "Sakin Şehir" ağına dahil edilen Şanlıurfa'nın incisi Halfeti, kış döneminde büründüğü sessizlikle ziyaretçilerini bekliyor.

Halfeti Kış Sessizliğine Büründü
Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesince 2013 yılında "Sakin şehir" ağına dahil edilen, mistik tarihi yapısı ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini büyüleyen Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde, kış döneminde büründüğü sessizlikle ziyaretçilerini bekliyor.
Anadolu’nun zengin tarihi geçmişi içerisinde kendine özgü mimarisiyle ayrı bir yeri bulunan Halfeti, sahip olduğu doğal güzellikleriyle bölgenin en önemli turizm merkezlerinden biri haline geldi.
Şanlıurfa kent merkezinin 120 kilometre kuzeybatısında yer alan Halfeti’de gönüllü turizm rehberliği, restoran işletmeciliği ve tekne turları gibi işlere yönelen vatandaşlar, ilçenin gizli kalmış doğal güzelliklerini turizmle bütün dünyaya tanıtmayı hedefliyor.
Halfeti, siyah gülleri, tarihi öneme sahip evleri, bir bölümü sular altında kalan camisi ve tekne turlarıyla her yıl yerli ve yabancı turist kafilelerinin biraz daha artan taleplerini karşılamaya çalışıyor. Aziz Nerses Kilisesi, Bar Şavma Manastırı ve İncil’in bir nüshasının çoğaltıldığı yer olarak bilinen Rumkale, kaya kilisesinin yer aldığı tarihi Savaşan Köyü’ne teknelerle düzenlenen turlar, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Bu özellikleri sayesinde turizm döneminde yerli ile yabancı turistlerin yanı sıra gurbetçilerin de etkisiyle nüfusu büyük oranda artan "sakin şehir", kış aylarında ise adeta yalnızları oynuyor. Sokaklarında neredeyse kimsenin görünmediği sakin şehre gelen az sayıdaki ziyaretçi ise Kış ayında doğal güzellikleri doyasıya görme imkanı buluyor.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER