Halfeti Bayramı Dolu Dolu Yaşadı

"Güneydoğu'nun Saklı Cenneti" olarak anılan Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesi, Ramazan bayramda yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradı. Turist vatandaşlar mavi sularda tekne turları ile stres attı.

Halfeti Bayramı Dolu Dolu Yaşadı

 Mustafa Bayar

"Güneydoğu'nun Saklı Cenneti" olarak anılan Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesi, Ramazan bayramda yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradı. Turist  vatandaşlar mavi sularda tekne turları ile stres attı.
Birecik Barajı'nın yapımı sırasında önemli bölümü su altında kaldıktan sonra "Güneydoğu'nun Saklı Cenneti" olarak anılan Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesi, 9 günlük bayram tatilinde  yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradı.   Yeşil ve mavinin birleştiği Halfeti'de, su altında kalan yerleşim yerlerinin üzerinde teknelerle dolaşan turistler, ilçenin doğal güzelliğine hayran kalıyor. 
Şanlıurfa'nın Halfeti İlçesi'nin önemli bölümü Birecik Barajı'nın yapımıyla birlikte 2000 yılında su altında kaldı. Çoğunluğu çiftli olan ilçe sakinlerinin evleri sular altında kalanları 15 kilometre uzaklıkta kurulan yeni yerleşim merkezine taşındı.   Taş evlerin ve camilerin su altında kaldığı ilçe, aradan geçen süre içinde doğal güzellikleri ile turistlerin ilgi odağı olmaya başladı. Doğal güzelliği, Fırat Nehri'nin altında kalan evleriyle kamuoyunda "Saklı cennet" ve "Kayıp kent" olarak anılmaya başlanan Halfeti'de, turistlerin yoğun ilgisinin ardından tekne turları başlatıldı, jet ski ve Doğa ATV turları ile ilgi odağı,  ilçeye gelen yerli ve yabancı turistler, yaklaşık bir saat süren tekne turu ile su altında kalan camiler, evler, yeşil alanlar, Savaşan Köyü ve İncil’in bir nüshasının çoğaltıldığı yer olarak bilinen Rumkale’yi ziyaret ediyor. Tekne turu ile sular altında kalan doğal güzellikleri gören turistler, nehir kıyısında kurulan tekne görünümlü duba restoranlarda da yöresel yemekler yiyor.  
 Halfeti’de Ramazan bayramı 9 günlük tatil olmasını fırsat bilen  boyunca yerli ve yabancı turist vatandaşlar mavi sularda tekne turları ile stres attı, ilçede Bodrum’u aratmayacak imkanlara sahip bunların başında hız tutkunları için   jetski ile Fırat’ın buz gibi suyunda sürat yapmak.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2016, 10:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aslann
Aslann - 3 yıl Önce

bayram da mutlaka sizler ya da çevrenizde ki tanıdıklarınız balıklıgöl e gitmişsinizdir. Peki orada ki rezaletlerin farkına vardınız mı ? Bütün insanlar orman da çayır daymış gibi yastığını yatağını almış çimler de yayılmış yatıyorlar bu kadar turist aile vs oraya geliyor bu yakışacak bi görüntü mü ? Balıklıgöl de çevre temizliği o kadar içler acısı durumda ki tarif edilemez... Resmen çöplüklerden çimlerin üzerine atılan yiyecek artıklarından görünmez durumda.... Balıklara yem haricin de her şey atılmış durumda bu nasıl bi zihniyet ??? Balıklıgöl ün göl çevresine neden korkuluk yapılmıyor çoluk çokcuk defalarca içine düştü illa ki ölmesimi lazım ? Ya da yüksek mevki de ki bi ailenin çocugu düşünce mi aklımız başına gelecek.... Kadir gecesi vs. gibi önemli günler de balıklıgöl de tamamen izdiham yaşanıyor sevap kazanmak yerine günah kazanıyoruz dergaha giriş çıkış 2 kapıdan bunların birisi giriş diğeri çıkış ama biz her iki kapıyı da giriş çıkış yapmaya kalkıyoruz nerede güvenlik ? Belediye yetkililerine sesleniyorum artık balıklıgöle gerekli değerin verilmesi lazım

SIRADAKİ HABER