Güneydoğu'nun Bodrum'u Halfeti'ye Akın

Güneydoğu’nun Saklı Cenneti’ olarak anılan Şanlıurfa’nın Halfeti İlçesi, doğal güzelliği ile görenleri hayran bırakıyor. İlçede yerli turistlerin en büyük keyfi jet sky ile Fırat'ın azgın sularında surat yapmaktır.

Güneydoğu'nun Bodrum'u Halfeti'ye Akın
Şanlıurfa'da hava sıcaklığının 43 dereceye ulaşmasıyla birlikte yerli ve yabancı turistler Halfeti ilçesine akın etmeye başladı. 'Güneydoğu'nun Bodrum'u olarak anılan "Sakin şehir" Halfeti'ye gezmeye gelenler, özellikle bir bölümü sular altında kalan ilçeyi tekne turuyla geziyor.
Birecik Baraj Gölünün yapımı sırasında bir bölümü sular altında kalan Halfeti'de tarihi ve doğal güzellikler dikkati çekiyor. İlçede yerli turistlerin en büyük keyfi jet sky ile Fırat'ın azgın sularında surat yapmaktır.
Özellikle hafta sonları Halfeti, 10 binden fazla turisti ağırlıyor. Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi'nin 2013'te 'Sakin şehir' ağına dahil ettiği Halfeti, tarihi taş evleri ve doğal güzellikleriyle bölgenin saklı cenneti olarak anılıyor. Tekne turlarıyla büyük bölümü sular altında kalan ilçeyi gezen turistler, tur sırasında birçok medeniyete ev sahipliği yapan Rumkale'yi de görme fırsatı buluyor.
Tarihi taş evleri ve doğal güzellikleriyle Güneydoğu'nun "saklı cenneti" olarak nitelendirilen ilçede, turistler, özellikle bir bölümü sular altında kalan "batık kenti" tekne turuyla geziyor. Ziyaretçiler, tur sırasında birçok medeniyete ev sahipliği yapan Rumkale'yi uzaktan da olsa görme fırsatı yakalıyor.
Halfeti, Birecik Barajı’nın yapımıyla birlikte 2000 yılında su tutulmasıyla evlerin büyük bölümü su altında kalmasının ardından, ilçe sakinleri 15 kilometre uzaklıkta kurulan yeni yerleşim merkezine taşındı. Özellikle hafta sonu ilçeye gelen yerli ve yabancı turistler, yaklaşık bir saat süren tekne turu ile su altında kalan camiler, evler, yeşil alanlar, Savaşan Köyü ve İncil’in bir nüshasının çoğaltıldığı yer olarak bilinen Rumkale’yi ziyaret ediyor. Tekne turu ile sular altında kalan doğal güzellikleri gören turistler, Duba üzerine kurulu lokantaların hizmet verdiği ilçeyi ziyaret edenler, en çok tekne turuyla Fırat Nehrinde gezmenin mutluluğunu yaşıyor.
Halfeti'ye gelen turistlere Bodrum’u aratmayacak imkanlara sahip bunların başında hız tutkunları için jetski ile Fırat’ın buz gibi suyunda sürat yapmak.
Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2019, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER