Güneşli Havayı Fırsat Bilen Halfeti'ye Akın Etti

Şanlıurfa’nın saklı cenneti Halfeti’de havanın güzle olmasıyla hareketlilik artı.

Güneşli Havayı Fırsat Bilen Halfeti'ye Akın Etti

Birecik Barajı'nın yapımı sırasında bir bölümü sular altında kalan Şanlıurfa'nın tarihi kenti Halfeti'de havaların güneşli olmasını fırsat bilen turizm hareketliliği yaşamaya başladı.

Tarihi taş evleri ve doğal güzelliğiyle Güneydoğu'nun "saklı cenneti" olarak adlandırılan ilçe, havaların ısınmasıyla hareketlendi. Bölgeye gelen turistler, büyük bölümü sular altında kalan "batık kenti" tekne turuyla geziyor.Ziyaretçiler, yaklaşık bir saat süren tur sırasında, birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve İncil'in bir nüshasının çoğaltıldığı rivayet edilen Rumkale'yi görme imkanı buluyor. Savaşan köyünde Su altında kalan caminin minaresi ise en çok ilgiyi gören eserlerin başında geliyor.

İlçede su altında kalan caminin minaresi ve terk edilmiş eski yapıların bulunduğu Savaşan Mahallesi ilgi gören yerler arasında bulunuyor. Bir kısmı su altında kalan Ulu Cami'yi gezen ziyaretçiler, dünyada sadece burada yetişen "Karagül" bitkisini sahildeki seralarda görebiliyor.

Halfeti de özellikle havanın güzel olmasıyla neredeyse yer bulmak imkansızlaşırken, yaşanan bu durum turizmcinin yanı sıra esnafın da yüzünü güldürüyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2019, 13:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER