Darbe Girişimi Saklı Cenneti Turistsiz Bıraktı

Türkiye'de yaşanan darbe girişimi ardından bölgedeki olumsuz hava Doğu'nun Bodrum'u olarak kabul edilen Şakin şehir Halfeti'de turizm olumsuz etkilendi.

Darbe Girişimi Saklı Cenneti Turistsiz Bıraktı
Mustafa Bayar
Türkiye'de yaşanan darbe girişimi ardından bölgedeki olumsuz hava Doğu'nun Bodrum'u olarak kabul edilen Şakin şehir Halfeti'de turizm olumsuz etkilendi.
Kelaynaklarıyla meşhur Birecik İlçesi’nin yanı başında bulunan ve Güneydoğu’nun Bodrum’u olarak kabul edilen Halfeti İlçesi bağrında bin bir güzelliği barındırıyor. Ancak bu güzelliklere Türkiye'de yaşanan darbe girişimi ilçeye hafta sonu gelecek olan turist kafilerin rezervasyonu iptal edildi.  hafta sonu tıklım tıklım olan saklı cennet Halfeti darbe girişimi nedeniyle bomboş kaldı.
Şanlıurfa'nın siyah gül ve turizm cenneti Halfeti ilçesi, sahip olduğu doğal güzellikleriyle Doğu’nun bodrumu gibi önemli turizm merkezlerinden biri haline geldi. Daha önce Doğu'da yaşanan olaylar etkilenin fakat kısa bir sürede eski canlılığını yakalayan ilçede hafta sonu yaşana  darbe girişimiyle adete hayalet bir ilçeye büründü.. Şanlıurfa'nın 120 kilometre kuzeybatısında yer alan Halfeti'de toprakların bir kısmı GAP kapsamında inşa edilen Birecik Barajı'nın yapımı sırasında sular altında kaldı. Sular altında Halfeti'yi görmeye giden vatandaşlar doğa güzelliğine hayran kalıyorlar. Evleri su altında kalan vatandaşlar ise ilçenin gizli kalmış doğal güzelliklerini dünyaya tanıtmak için turizme yöneldiler.
Darbe girişimi sonucu hafta sonu Halfeti'de turist hiç gelmedi. En derinden etkilenenler arasında da bölgesindeki esnaf oldu. Yaşanan bu olumsuzluklardan dolayı birçok yerli ve yabancı turist rezervasyonlarını iptal etti. Bu iptaller kıyı sahilinde bulunan dubalar, yeni açılan butik otel ve sahilde sayısız gemilerde  bulunan esnafı da olumsuz etkiledi.
Esnaf, yaşanan darbe girişiminden dolayı iş yapamadığını belirtiyor, yaşanan vahip olayları sadece Halfeti turizmini değil Türkiye turizmini etkiledindi. Özellikle kıyı esnafları öyle zamanlarla oluyor yolcu almadan ve yemek servisi etmeden iş yerini kapattığını belirtiler. 
Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2016, 17:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER