GÜNEŞ YAKAR, ASFALT YAKAR YER YAKAR!

Yazı yaşadığımız bu günlerde özellikle Urfa olarak 60 derecelerde seyreden hava sıcaklığından kimsenin hoşnut olmadığı herkesçe malum

Peki yazın bile çoğu ilde yağmur yağar da, bu yağmur Urfa’ya neden uğramaz hiç düşündük mü?

İşte bütün mesele de burada zaten.

Daha önceleri kaldırımlar kilit taşlarla kaplıyken, günümüzde daha güzel görünüm arz etsin diye kaldırımlar, meydanlar, özel alanlar bile mermer kaplandı.

Zaten memlekette yeşil alan bağ bahçe imara açılıp betonlaşmışken, şehir içlerinin de “Lüks uğruna” bu hale gelmesi hava sıcaklığını daha da tetikledi.

Düşünün sıcaklığı emen topraktan, sıcaklığı direk olarak yansıtan mermere geçişi. Üstten güneş yakarken buna mermerlerle kaplı yerlerin sıcaklığı yansıtışından tutunda, arabaların egzoz dumanı ve klimaların yoğun olarak çalışması sıcaklığı içinden çıkılamaz hale getiriyor, adeta bunaltıyor.

Kaldırımlarda, yollarda, bolca ağaç ekilmeli, her yere mermer döşemekten ziyade sıcaklığı emici taşlar döşenmeli, yetkili kurumlar ve halk bol bol ağaç dikmeli. Aksi takdirde yanmaya ve sitem etmeye devam ederiz.

Bu yüzden özellikle Belediyelerimizin  kaldırım ve alan düzenlemelerinde derhal mermer döşemelerine son verilmeli diye yetkililerin dikkatine sunuyorum.

YORUM EKLE