Geçenlerde Urfa içi bir iki uzun yol yaptığımda dikkatimi küçük birer tarla görünümündeki güneş enerjisi panelleri çekti. Yaklaştıkça Urfa’mız adına sevindirici bu yenilikleri görmekten gurur duydum doğrusu.

Biraz arkalardan geliyoruz birçok konuda olduğu gibi farkındayım ama olsun Urfa’yı güzel müreffeh bir geleceğin beklediğine inananlardanım.

İlk olarak 1950 li yıllarda uydularda kullanılmaya başlanan Güneş enerjisinin tükenmeyen bir enerji olması ve bakım maliyetlerinin olmaması ve de sağlık, çevre duyarlılığı ve güvenlik konularındaki pozitif katkıları onu cazip hale getiriyor.

Elektrik enerjisinin yanı sıra merkezi ısıtmada, su ısıtılmasında ev ve fabrikalarda alternatif enerji desteği açısından avantajlı bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu enerji ile birde seralardaki ısı ayarlamaları yapılabilirse özellikle kışlık ürün artışı sağlanabilir zamanla.

Dünya enerji üretim ortalamasının belirtildiği istatistiklerde güneş enerjisi, Petrol, kömür, doğalgaz, nükleer ve yenilenebilir enerjilerin içinde en az kapasiteyle hala % 1 lerdedir maalesef.

Ülkemiz son yıllarda yüksek büyüme ve kalkınma hızı ile enerjiye daha fazla ihtiyaç duyuyor. Enerji kaynakları açısından dışa bağımlı olan ülkemiz için yenilenebilir enerji kaynakları yatırımları gün geçtikçe önemini artırmaktadır.

Türkiye, özellikle Şanlıurfa güneş enerjisinden yararlanmak açısından şanslı bir konumdadır. Diğer bölgelere göre güneşli gün sayısı bakımından daha elverişlidir. Şanlıurfa’ya 75 derece açıyla gelen güneş ışınları yüksek elektrik enerjisi potansiyeli taşıyor. Ancak Urfa’mız şu aşamada gittikçe artan bir ivme gösterse de güneş enerjisini kullanma oranı olarak bir hayli alt sıralarda. Karaman elektrik ihtiyacının yaklaşık üçte birini Güneş enerjisinden sağlarken Urfa % de 1 lik bile seviyeye gelebilmiş değildir.

Bu anlamda Urfa’mızda liselerde yenilenebilir enerji konulu dersin okutulması gençler açısında yerinde bir olacak ve yeni bir dinamizme vesile olacaktır.

Yatırımı küçük getirisi büyük, istihdam da sağlayacak bu projelerin kamu ve özel anlamda desteklenmesi ve teşvik edilmesi Urfa’mız için çok yerinde bir davranış olacaktır.

Her mevsimde eğer güneş varsa güneş enerjisi paneli tam kapasite çalışabiliyor. Bu şartlar göz önüne alındığında ise Türkiye’de en çok güneş ışığı alan bölgelerden biri olan Şanlıurfa güneş enerji sistemleri için yatırım yapılan bir yer haline geliyor.

Zaten bu aralar, Urfa’ya gelen büyük elektrik şirketleri birçok yatırımı planlamış veya başlatmış durumdadır. Bu gurur vericidir, ancak daha da gurur vericisi bu ticari riskleri yabancılar yerine bizim sağlamcı gayrimenkul zenginlerimizin de bir gün almaya niyetlenmesi olacaktır…

Saygılarımla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.