GÜNDÜZÜ SICAK, GECESİ SERİN URFAM

    Yaz sıcak, kışı ise çok soğuk olması kuraklık geçen Şanlıurfa yine yanmaya başladı. Yaz aylarının olması nedeniyle gölgede yaklaşık 45, güneşte ise 55 dereceyi gören Şanlıurfa’lılar mecbur olmadı sürece dışarı çıkmıyorlar.

    Bir çok vatandaşlarımızın işleri nedeniyle güneşin altında bile çalışarak ekmek parasını kazanmak için adeta sıcakla yarışıyorlar. Hele hele yaşlılarımız şimdiye kadar bunca sene böyle sıcakların görmediklerini söylemeleri adeta cehennem sıcağı diye adlandırdığımız çöl sıcakları adeta Şanlıurfa’yı kavurmaya devam ediyor.

    Gündüzleri 55 derece olarak görülen Şanlıurfa akşam oldu mu yerini serin rüzgarlara bırakıyor. Allahtan akşamları serin olması vatandaşlarını yüzünü güldürüyor.

    Şanlıurfa’da güneş batmak üzereyken, damı olanlar dama çıkıp su hortumu eline alarak zevkli bir şekilde o damı yıkar. Dam yıkandıktan sonra halılar serilir ve yemek yeme saatti başlar. Yemekten sonra Şanlıurfa’lılar damda çaylarını yudumlarken, gündüzün sıcakla mücadelesini böyle çıkartarak mutlu oluyorlar.

HER MEYVE MEVSİMİNE GÖRE YETİŞİR...

   Sıcaklarda meyveleri olması tabi ki çok doğru. Bazı arkadaşlar arasında konuşulur. Yav bu sıcakları nedir! Adeta yanıyoruz diye sitem ederler… bazıları da buna cevaben “Sıcaklar olması sebze ve meyve nasıl yetişir diyerek cevap verir”

   Gerçekten sıcaklar olmasa meyve nasıl yetişecek. Sıcaklar olmasa fıstık nasıl yetişir. Evet çok sıcak olduğunu biliyoruz. Urfa’nın sıcağı baka illerin sıcağından bir çımdık fazladır…

YORUM EKLE