TSK'da Komuta Kademesi Değişti

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığındaki YAŞ toplantısı 4 saat sürdü. Toplantıda Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanlıkları değişti. Milli Savunma Bakanlığı tarafından, bir üst rütbeye yükseltilen ve görev süresi uzatılan askerlere ilişkin detaylar paylaşıldı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, kuvvet komutanlıklarındaki değişiklikleri açıkladı.

TSK'da Komuta Kademesi Değişti

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplanan Yüksek Askeri Şura, sona erdi. Toplantı 4 saat sürdü. Toplantıda Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanları değişti. 

İBRAHİM KALIN'DAN AÇIKLAMA

Kalın'ın açıklamalarından satır başları; 

"Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal, Deniz Kuvvetleri Komutanı Bülent Bostanoğlu emekli olmuştur. Yaşar Güler Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na, Adnan Özbal Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na, Hasan Küçükakyüz Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na atanmıştır." 

İŞTE KARA, DENİZ VE HAVA KUVVLETLERİNE ATANAN İSİMLER

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na Orgeneral Yaşar Güler, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ise Orgeneral Hasan Küçükakyüz getirildi. 

BAKANLIK, BİR ÜST RÜTBE, TERFİ VE GÖREV SÜRESİ UZATILANLARIN SAYILARINI AÇIKLADI

Yüksek Askeri Şura toplantısı kararlarına göre, 6 general/amiral bir üst rütbeye, 61 albay ise general/amiralliğe terfi etti. 8 generalin görev süreleri bir yıl, 168 albayın görev süreleri ise 2 yıl uzatıldı.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, bugün gerçekleştirilen Yüksek Askeri Şura toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görevli general/amiral ve albaylardan bir üst rütbeye yükseltilecekler, görev süresi uzatılacaklar, kadrosuzluk ve yaş haddinden emekliye sevk edileceklerin durumları karara bağlandı.

Buna göre, 30 Ağustos 2017 tarihinden geçerli olmak üzere 6 general/amiral bir üst rütbeye, 61 albay ise general/amiralliğe terfi etti. Kararla 8 generalin görev süreleri bir yıl, 168 albayın görev süreleri ise 2 yıl süre ile uzatıldı.

Açıklamada, "Bir üst rütbeye terfi eden ve görev süreleri uzatılan general/amiral ve albayların, yeni rütbe ve görevlerinin aziz milletimize, Silahlı Kuvvetlerimize ve ailelerine hayırlı olmasını dileriz. Büyük bir özveri ve onurla görev sürelerini tamamlayarak aramızdan ayrılacak olan değerli silah arkadaşlarımıza hizmetlerinden dolayı teşekkür eder, aileleri ile birlikte sağlık ve mutluluklar dileriz." ifadelerine yer verildi.

HABERTÜRK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER