Süleyman Şah Türbesi Taşınacak Mı?

Terör örgütü PKK/PYD-YPG’yi Fırat’ın doğusundan temizleyecek büyük operasyonun detayları belli olmaya başladı. Süleyman Şah adı verilmesi beklenen operasyonla, örgütün işgalindeki Münbiç’le Fırat'ın doğusunun irtibatı kesilecek.

Süleyman Şah Türbesi Taşınacak Mı?

Türkiye’nin terör örgütleriyle kararlı mücadelesi aralıksız devam ediyor. Ankara yönetiminin Kuzey Irak ve Suriye’de yuvalanan terör örgütü PKK/PYD-YPG’nin bölgeden çıkarılması için hem ABD’ye hem ülke yönetimlerine yaptığı çağrılar karşılıksız kaldı. Başkan Erdoğan’ın “Fırat’ın doğusuna birkaç güne operasyon başlatacağız” sözleri sonrası harekete geçen Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), hazırlıklarını tamamladı. Sınıra asker ve zırhlı araç yığınağı yapıldı.

GERİ SAYIM DEVAM EDİYOR

Operasyon an meselesiyken, ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’deki askeri varlığını çekme kararı aldı. ABD askerleri çekilmeyi yavaşlatmaya çalıştı ancak Erdoğan ve Trump, PKK ve DEAŞ’la mücadele konusunda mutabakata vardı. Daha önce Erdoğan’ın bir süre bekletme kararı aldığını açıkladığı operasyonla ilgili, çok önemli gelişmeler yaşandı. Fırat'ın doğusuna yönelik harekat için geri sayım devam ederken sürpriz bir ‘ziyaret’ gerçekleştirildi.

TAM KADRO ÇIKARMA YAPTILAR

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz’le 2018'in son gecesinde, Süleyman Şah Türbesi’yle Kilis'teki Müşterek Özel Görev Kuvvet Komutanlığı’nda denetleme ve incelemelerde bulundu.

TÜRBE ESKİ YERİNE TAŞINACAK

Bakan Akar ve TSK’nın komuta kademesinin, ziyareti, büyük temizlik operasyonunda türbeyi eski yerine taşınmasının da hedefler arasında yer alabileceği şeklinde değerlendirildi. Ankara yönetimi başarılı bir operasyonla bu hedefine ulaşırsa, PKK’nın esareti altındaki Münbiç’in, Fırat’ın doğusuyla bağlantısını kuran ana güzergahta denetim sağlanmış olacak. Eli kanlı örgüte yönelik düzenlenecek operasyonun adının Süleyman Şah olması bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER