Şimdi De Sütbank!

Konya'nı Ereğli ilçesinde 2007 yılında Ekta Süt tarafından kurulan ve üyelerinden 120 milyon toplayan Sütbank'ta yönetim değişti.

Şimdi De Sütbank!

Türkiye’de Çiftlikbank tartışmaları devam ederken bu tartışmalara bir yenisi daha eklendi. Konya’nın Ereğli ilçesine bağlı Zengen Mahallesi’nde 2007 yılında Ekta Süt tarafından kurulan Sütbank yaklaşık bin 300 üyesinden 120 milyon lira topladı. Üyelere aylık düzenli süt ödemesi yapmayan işletmenin kurucusu Orhan Tatlı, 2016 yılında tesisi üyelerinden oluşan yönetime devretti. 2016 tarihinden sonra tesisin yönetimini yürüten Emekli Albay Süleyman Kılıç, geçen sürede de işleri yürütemeyince görevini bırakma kararı aldı. Çiftlikteki büyükbaş hayvan sayısı 4 bin 500'den 800'e kadar düşerken, 40 dönüm arazi üzerine kurulan tesisin yaklaşık 50 olan çalışan sayısı da 30'a düştü. Yaşanan gelişmeler üzerine tesisin önünde toplanan üyeler paralarını isteyerek çiftlik yönetimin değişmesini talep etti. Toplanan olağan genel kurul ile yönetim değişerek başına Mersin Bölge Sulama Birlikleri Başkanlığını yürüten Ersin Akdoğan geçirildi. Aralarında polis ve askerlerin çoğunlukta olduğu bazı üyeler duruma tepki göstererek işletmeye kayyum atanmasını istedi.

“Devlet yetkililerimizden yardım bekliyoruz”

Çiftlik kurulduğu günden bu yana yaşanılan gelişmeleri takip ettiğini söyleyen Zengen Mahallesi Muhtarı Şahin Yurttaş, “Türkiye’nin farklı yerlerinden farklı meslekler icra eden birçok vatandaşımız beni arayarak buradaki durumu soruyor. Bu çiftliğin gayri resmi olarak 20 bin üyesi mevcut. Burada üyeler arasından yönetime seçilenler kendi paralarını kurtarıyorlar. Çiftlik şu an icra yolu üzerinden satışa çıkarılmış durumda ancak çiftliğin tamamının satılması halinde yine bütün borçlar ödenemiyor. Vatandaşlar mağdur devlet yetkilerimizden yardım bekliyoruz” dedi.

İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER