Sigara Satış Yasağında Yaş Sınırı!

Sigara yasaklarına ilişkin yeni düzenlemelere göre, 18 yaşından küçükler için uygulanan sigara satış yasağı, 21 yaşa çıkarılıyor. Tütün ürünleri satışının okul ve yurtlara en az 500 metre mesafede olma zorunluluğu da getirilecek.

Sigara Satış Yasağında Yaş Sınırı!

Sağlık Bakanlığı tütün ürünleri ile ilgili acil eylem planı hazırladı. İlk etapta halen 18 yaşından küçükler için uygulanan sigara ve tütün mamülleri satış yasağı, 21 yaşa çıkarılacak. Tütün ürünlerinin perakende satışı veya nargilelik tütün ürünü sunumu yapılan işyerleri için de, okul ve yurtlara kapıdan kapıya en az 500 metre mesafede olma zorunluluğu getirilecek. Çocuk ve gençlerin tütün ürünleri kullanımından korunması ve ulaşabilirliğin engellenmesi amacıyla alınması planlanan önlemler şöyle belirlendi:

Düzenli Denetim Yapılacak

18 yaşını doldurmamış bireylere tütün ürünlerinin satış, dağıtım ve sunumunu yasaklayan mevcut yasal düzenlemeye uymayanlara caydırıcı nitelikte cezai müeyyideler getirilecek ve düzenli denetim yapılacak.

Tek sigara ve yaprak sigara kağıdının satışının önlenmesine ağırlık verilecek.

Adet bazında tütün ürünü (tek sigara vb.) ve sarmalık kıyılmış tütün, makaron ve yaprak sigara kâğıdının gençlere satışını önlemeye yönelik tedbirlere ağırlık verilecek.

Satıcılar Bilgilendirilecek

18 yaşını doldurmamış bireylere tütün ürünlerinin satış, dağıtım ve sunumu yapılması halinde uygulanan cezai müeyyideye ek olarak idari para cezasının uygulanacak ve satış-sunum ruhsatının iptal edilmesi sağlanacak. Tütün ürünleri satıcılarının ürün alacak gençlerden 18 yaşını doldurduklarını gösterir resmî belgeleri istemelerinin sağlanacak ve satıcılar bu konuda bilgilendirilecek. Tüm satış ve sunum noktalarına güvenlik kamerası bulundurma ve yapılan denetimlerde görevlilere mahkeme kararı olmaksızın görüntüleri sunma zorunluluğu getirilecek.

Satın Alabilme Yaşı 18'den 21'e Çıkarılacak

18 yaşını doldurmayan bireylere tütün ürünlerinin satış ve dağıtımını yasaklayan mevcut yasal düzenlemenin kapsamı genişletilecek ve tütün ürünü satın alabilme yaşı, 18'den 21'e çıkarılacak.  Tütün ürünlerinin perakende satışı veya nargilelik tütün ürünü sunumu yapılan işyerleri, örgün eğitim kurumları ve öğrenci yurtlarına kapıdan kapıya en az 500 metre mesafe olmak zorunluluğu getirilecek. Tütün ürünlerinin logo, renk ve şekillerinin, şeker, çerez, oyuncak, tişört, çanta vb. nesnelerde bulunması engellenecek, bunların dağıtımı ve satışı yasaklanacak.

HABERLERCOM

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2018, 13:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet
ahmet - 1 yıl Önce

hanı o uygulamayı denetlemeyı ana sütü ak gibi temiz ve dürüst yapanın elinden öperim küçüçük çocuklara açık sigara satan bakala lara sıkı denetim yapılması
yakaladıkları bakalara ceza verilmesi ayrıyeten madde bağımlılara sıkı denetim yapılması mesela turguy özal cami cvarı madde bağımlılar cirit bir an önce çözüm bulunması ve gencecik o gençleri o pıslikte kurturulması o pislikleri satanlarını iyi araştırılıp idam edilmesini istiyoruz

Sinan
Sinan - 1 yıl Önce

Yas sinirina uyan yokki zaten bosuna degistirdiniz

SIRADAKİ HABER