Kadroya Alınan 850 Bin Taşeron İşçisine Müjde!

Yüz binlerce taşeron işçisine müjde.Kadroya geçirilen taşeron işçileri için yer değişikliği imkanı geliyor.Üzerinde çalışılan proje gerçekleşirse kadrodaki taşeron işçiler mazeret sebebiyle iller arasında yer değişikliği yapabilecek.

Kadroya Alınan 850 Bin Taşeron İşçisine Müjde!

Taşeron olarak kamu kurumlarında çalışan ve geçtiğimiz dönem 850 bin taşeron işçi devlet kadrolarına geçirilerek sürekli işçi yapıldı. Birçok kamu kuruluşu kadroya geçirilme işleminden sonra temizlik ve güvenlik gibi hizmetler için sürekli işçi pozisyonlarını ilan ederek binlerce sürekli işçi daha kamuya alındı. İşçi alım süreci devam ediyor. Sabah gazetesinde yer alan habere göre sürekli işçi kadrosuna geçirilenler mazeret sebebiyle iller arasında yer değişikliği talebinde bulunabilecek. İller arasında yer değişikliği talebinde bulunacak sürekli işçinin aile birliğinin sağlanması sağlık ve diğer mazeret talepleri değerlendirilebilecek ve istediği ile geçişi sağlanabilecek. Sürekli işçiler ayrıca aynı il içinde ilçeler arasında da nakil talebinde bulunabilecek. Bazı kamu kurumlarında özellikte taşrada ilçeler arasında yer değişikliği talebinde bulunmak isteyen sürekli işçilerin bu taleplerini dikkate alınmıyordu. Hizmet ihtiyacı çerçevesinde sürekli işçilerin ilçeler arasındaki yer değiştirme taleplerine de yapılacak düzenleme ile çözüm getirilmiş olacak.

20.11.2017 tarihli ve 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 127 nci maddesiyle 27/6/1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen geçici 23 üncü maddenin beşinci fıkrasında? "Sürekli işçi kadrolarına geçirilenler, birinci fıkrada öngörülen şartları taşıdıkları sürece ve çalıştırıldıkları teşkilat ve birimde geçiş işlemi yapılmadan önceki ihale sözleşmesi kapsamındaki hizmetleri yürütmek üzere istihdam edilebilir…" hükmü yer almakta. Bu hüküm ile sürekli işçi kadrolarına geçirilenlerin çalıştırıldıkları teşkilat ve birimde geçiş işlemi yapılmadan önceki ihale kapsamındaki hizmetleri yürütmek üzere istihdam edilmekteler.Sendikalar ile Aile, Çalışma ve sosyal hizmetler Bakanlığı bürokratlarının sürekli işçi pozisyonunda görev yapan işçilerin diğer sorunlarını çözüm bulmak amacıyla bir araya gelmesi bekleniyor.

ENSONHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2019, 04:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yalçın
Yalçın - 8 ay Önce

Merhaba, bende gurbet elde yıllardır çalışıyorum. Anne, baba memleket hasreti yaşamak bitirdi resmen bitirdi beni.
Bende belediyenin taşeron şirketinden daimi işçi statüsüne geçtim ama tayin alma hakkı doğarsa daha çok memnun oluruz. İnşAllah bu tür haklarımız olur da bizde biran önce memlekete, aileye kavuşuruz. Rabbim inşAllah yardımcı olacaktır.

SIRADAKİ HABER