İşte aday listesinde dikkat çeken isimler

AK Parti 27 dönem Milletvekili adaylarını Yüksek Seçim Kurulu'na bildirdi. AK Parti'de toplam kadın aday sayısı 126, toplam erkek aday sayısı 474 oldu. Adayların yaş ortalaması 44 olurken, 25 yaş altı aday sayısı 57 oldu. En genç aday 18 yaşındaki Kocaeli 11. sıra adayı Elif Nur Bayram oldu. En yaşlı aday ise 70 yaşındaki Mardin 4. sıra adayı Ahmet Munip Yıldızoğlu oldu.

İşte aday listesinde dikkat çeken isimler

26. dönemde milletvekili olup aday olarak seçilenlerin sayısı 167 olurken, engelli aday sayısı 8, evli aday sayısı 466 oldu. 65. Hükümet'te görev alan Başbakan Yardımcısı Şimşek, AB Bakanı Çelik, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, Ekonomi Bakanı Zeybekçi, Maliye Bakanı Ağbal yer almadı. 24 Haziran seçimlerinde güçlü bir meclis ile yoluna devam etmek isteyen AK Parti listelerinde güçlü isimlerin yer alması dikkat çekiyor. Başbakan Binali Yıldırım İzmir 1. Bölge'den aday gösterilirken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak İstanbul 1. Bölge 1. Sıradan milletvekili adayı gösterildi.

İşte aday listesinden dikkat çeken isimler

Berat ALBAYRAK / İstanbul 1. Bölge Adayı

21 Şubat 1978'de İstanbul'da doğdu. Baba adı Sadık, anne adı Kıymet'tir.

İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümünü bitirdi. New York Pace Üniversitesi Lubin School of Business'ta yüksek lisansını tamamladı. Finans ve Bankacılık alanındaki doktorasını "Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Finansmanı" üzerine yaptı.

Özel sektörde üst düzey yöneticilik görevi üstlendi. Basın kuruluşlarında ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görev yaptı. Marmara Üniversitesinde Bankacılık ve Finansman alanında dersler verdi. AK PARTİ Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı. 64 ve 65. Hükümette Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev aldı. Halen bu görevini sürdürmektedir. Albayrak, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Nurettin CANİKLİ / İstanbul 1. Bölge Adayı

15 Mayıs 1960'ta Giresun Alucra'da doğdu. Baba adı Şevket, anne adı Aişe'dir.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını İngiltere Sheffield Üniversitesinde "Para-Banka-Finansman" alanlarında tamamladı.

Maliye Bakanlığında Maliye Başmüfettişi, Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı ve İstanbul Defterdar Vekili görevlerini yürüttü. Ekonomi ve finans konularında köşe yazarlığı yaptı. Kurucu üyesi olduğu AK PARTİ'de Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

22, 23 ve 24. Dönemde Giresun Milletvekilli seçildi. 22. Dönemde TBMM KİT Komisyonu Başkanı ve Avrupa Akdeniz Parlamenter Asamblesi Üyesi oldu. 23 ve 24. Dönemde AK PARTİ Grup Başkanvekilliği görevlerini yürüttü. 62. Hükümette Gümrük ve Ticaret Bakanı, 65. Hükümette Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı. Milli Savunma Bakanıdır.

İngilizce bilen Canikli, evli ve 4 çocuk babasıdır.


Mustafa ATAŞ / İstanbul 1. Bölge Adayı

1957'de Tunceli Çemişgezek'te doğdu. Baba adı Seyfullah, anne adı Hanımkız'dır.

İlahiyatçı, Yönetici; İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünü bitirdi.

Muhtelif siyasi partilerde ve sivil toplum kuruluşlarında kurucu üyelik ve değişik kademelerde yöneticilik yaptı. Siyasi parti teşkilatlanması, seçim koordinasyonu, çocuk ve gençlik konularında çalışmalarda bulundu. Serbest muhasebeci ve mali müşavir olarak çalıştı.

22, 23 ve 24. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. Şiddet Araştırma, KİT, İnsan Haklarını İnceleme, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi ve Üstün Yetenekli Çocukları Araştırma Komisyonunda görev aldı. TBMM AK PARTİ Grup Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Türk Parlamenterler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve AK PARTİ Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısıdır.

Orta düzeyde Arapça ve İngilizce bilen Ataş, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Erol KAYA / İstanbul 1. Bölge Adayı

1 Ekim 1959'da Adapazarı Ramaslı'da doğdu. Baba adı Hasan, anne adı Cemile'dir.

Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. İstanbul Aydın Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim Dalı Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalında yüksek lisans yaptı.

Bir dönem ticaretle uğraştı. 1994-2009 yılları arasında 3 dönem Pendik Belediye Başkanı seçildi. 15 yıl süren belediye başkanlığı döneminde "yerel kalkınma" alanında ilk uygulamaları gerçekleştirdi. 2003 yılında oluşturulan Türk Dünyası Belediyeler Birliğinin Kurucu Genel Başkanı oldu ve bu görevi 2009 yılına kadar devam etti. Aynı yıl içinde Başbakan Başmüşavirliği görevine getirildi. Yayımlanmış 6 kitabı bulunmaktadır.

24. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. TBMM Çevre Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı.

Kaya, evli ve 3 çocuk babasıdır.


Ravza Kavakçı KAN / İstanbul 1. Bölge Adayı

30 Mart 1972'de İstanbul'da doğdu. Baba adı Yusuf Ziya, anne adı Gülseren Gülhan'dır.

Bilgisayar Mühendisi, Öğretim Üyesi; Dallas Texas Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi İİB Fakültesinde yüksek lisansını tamamladı. Washington DC'de Howard Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümünde doktorasını yaptı.

İstanbul Ulaşım AŞ'de Siyaset Bilimi Uzmanlığı, Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesinde Öğretim Görevliliği, Postkolonyal Çalışmalar Araştırma ve Uygulama Merkezi Yönetim Kurulu Üyeliği ve KADEM Akademik Komisyon Üyeliği görevlerinde bulundu.

Çok iyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Arapça bilen Kavakcı Kan, evli ve 1 çocuk annesidir.


Süleyman SOYLU / İstanbul 2. Bölge Adayı

21 Kasım 1969'da İstanbul'da doğdu. Baba adı Hasan, anne adı Servet'tir.

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdi.

İstanbul İl Gençlik Kollarında siyasete başladı. Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığı, İstanbul İl Başkanlığı görevlerinde bulundu. Demokrat Parti Genel Başkanı oldu. Bu görevi yaklaşık 1,5 yıl devam ettirdikten sonra aktif siyasete bir süre ara verdi. 12 Eylül 2010 Referandumu sırasında ''Demokrasi Buluşmaları'' adı altında toplantılar düzenledi. 2012 yılında AK PARTİ'ye katıldı. AK PARTİ AR-GE Başkanlığı ve Teşkilat Başkanlığı görevlerini üstlendi. 64. Hükümette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev yaptı. İçişleri Bakanıdır.


Fatma Betül Sayan KAYA / İstanbul 2. Bölge Adayı

31 Ocak 1981'de İstanbul'da doğdu. Baba adı Ramazan, anne adı Hatice'dir.

Elektrik-Elektronik Mühendisi, Tıp Doktoru; Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdi. Bilkent Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünden şeref derecesi ile mezun oldu. New York Üniversitesinde meme kanserinin termal görüntülenmesi konusunda master çalışması yaptı.

AK PARTİ İstanbul İl Dış İlişkiler Başkan Yardımcılığı, AK PARTİ İstanbul İl Tanıtım Medya Başkanlığı görevlerinde bulundu. AK PARTİ 5. Olağan Kongresiyle Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi seçildi.

13 Eylül 2015 tarihinde AR-GE'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, 25 Kasım 2015 tarihli MYK değişikliği ile AK PARTİ Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendi. 65. Hükümette Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak görev aldı. Halen bu görevi sürdürmektedir.

Çok iyi düzeyde İngilizce ve Almanca bilen Sayan Kaya, evli ve 2 çocuk annesidir.

Volkan BOZKIR / İstanbul 2. Bölge Adayı

22 Kasım 1950'de Ankara'da doğdu. Baba adı Fethi, anne adı Sevgi'dir.

Büyükelçi, Diplomat; Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.

Dışişleri Bakanlığında Stuttgart Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu, Bağdat Büyükelçiliği Başkâtibi, OECD Daimi Temsilciliği Müsteşarı, New York Başkonsolosluğu, Bükreş Büyükelçiliği ve AB nezdinde T.C. Daimi Temsilciliği görevlerinde bulundu. Başbakanlık Dışişleri Danışmanlığı, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü ve Dışişleri Başdanışmanlığı, AB Genel Sekreter Yardımcılığı, Dışişleri Bakanlığı AB'den Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı ve AB Genel Sekreterliği görevlerini yürüttü. Romanya Ulusal Liyakat Madalyası ve İtalya Liyakat Nişanı hamilidir.

24. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı, Türk-Rus Toplumsal Forumu Eş Başkanlığı ve 62. ve 64. Hükümetlerde Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci, 24. ve 26. Dönem Dışişleri Komisyonu Başkanlığı görevlerini üstlendi.

Çok iyi düzeyde İngilizce ve Fransızca bilen Bozkır, evli ve 2 çocuk babasıdır.


Mustafa DEMİR / İstanbul 2. Bölge Adayı

1959 yılında Diyarbakır'da doğdu. İlkokul'u Diyarbakır ilinin Ergani ilçesinde okuduktan sonra, ortaokulu ve liseyi Kahramanmaraş'ta tamamladı. 1979 yılında başladığı İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden 1983 yılında mezun oldu. Diş Hekimleri Dostluk ve Dayanışma Derneği'nin Kurucu Başkanlığını yaptı.

2001 yılında AK Parti İstanbul İl Kurucu Üyesi, 2003 yılında AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nda Halkla İlişkiler Tanıtım Medyadan sorumlu İl Başkan Yardımcısı oldu.

28 Mart 2004 tarihinde yapılan Yerel Seçimlerde Fatih Belediye Başkanı seçildi. 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde ise tekrar AK Parti adayı olarak girdiği seçimlerde, Fatih ile Eminönü Belediyeleri birleştirilince Tarihi Yarımada Fatih'in 2. kez Belediye Başkanı oldu. Yapılan en son yerel seçimlerde de Mustafa Demir üçüncü kez Fatih belediye başkanı seçildi.

Markar ESEYAN / İstanbul 2. Bölge Adayı

4 Şubat 1969'da İstanbul'da doğdu. Baba adı Aram, anne adı Nurten'dir.

İşletme Uzmanı, Gazeteci-Yazar; Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesinde Kültürel İncelemeler Bölümünde tamamladı.

Gazetelerde köşe yazarlığı ve çeşitli televizyonlarda siyasi tartışma programları yaptı. Basın ve yayın kuruluşlarında köşe yazarlığı ve siyasi yorumculuk yapmaktadır. Yayımlanmış 3 romanı, 1 deneme ve 1 siyasi inceleme kitabı bulunmaktadır.

Çok iyi düzeyde İngilizce ve Ermenice bilen Eseyan, bekârdır.


Aziz BABUŞÇU / İstanbul 2. Bölge Adayı

1 Haziran 1964'te Trabzon Akçaabat'ta doğdu. Baba adı Ali, anne adı Fatime'dir.

Mali Müşavir; Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdi.

İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği, Marmara Üniversitesi Mezunları ve Mensupları Derneği Kurucu Üyeliği ve Başkanlığı; İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği, Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı, Denetim Komisyonu Başkanlığı ve Grup Başkanvekilliği görevlerinde bulundu.

İngilizce bilen Babuşcu, evli ve 4 çocuk babasıdır.


Numan KURTULMUŞ / İstanbul 3. Bölge Adayı

15 Eylül 1959'da Ordu Ünye'de doğdu. Baba adı İsmail Niyazi, anne adı Ayşe Güngör'dür.

Akademisyen; İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdi. Aynı üniversitede yüksek lisans yaptı. ABD'de Temple Üniversitesi School of Business & Management'da lisans üstü çalışmalarına devam etti. ABD'de Cornell Üniversitesi New York State School of Industrial & Labor Relations'da misafir öğretim üyesi olarak bulundu ve doktorasını tamamladı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde doçent oldu. 2004 yılında profesör unvanını aldı.

62, 63, 64 ve 65. Hükümette Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı. Kültür ve Turizm Bakanıdır.

İngilizce bilen Kurtulmuş, evli ve 3 çocuk babasıdır.


Mehmet MUŞ / İstanbul 3. Bölge Adayı

1 Mayıs 1982'de Trabzon Sürmene'de doğdu. Baba adı İsmail, anne adı Mekiye'dir.

Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi. Washington State University School of Economic Sciences'de Ekonomi alanında yüksek lisans yaptı. Marmara Üniversitesi İktisat Tarihi Anabilim Dalında Ekonomi doktorasını tamamladı.

Özel sektörde bütçe planlama ve raporlama uzmanı olarak çalıştı. AK PARTİ Halkla İlişkiler Başkan Yardımcılığı ve Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

24. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. Dışişleri Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonu ve NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyeliği yaptı. AK Parti Grup Başkanvekilidir.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Muş, evli ve 1 çocuk babasıdır.

Akif Çağatay KILIÇ / İstanbul 3. Bölge Adayı

15 Haziran 1976'da Almanya Siegen'de doğdu. Baba adı Sinan, anne adı Behire Yıldız'dır.

Siyaset Bilimci; İngiltere Hertfordshire Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Ekonomi eğitimi aldı.

AK PARTİ'de Genel Başkan Danışmanlığı, Başbakan Müşavirliği ve Özel Kalem Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

24. Dönemde Samsun Milletvekili seçildi. NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyeliği, Türk-Alman Dostluk Grubu Başkanlığı ve Dışişleri Komisyonu Üyeliği görevlerinde bulundu. 61. Hükümette Gençlik ve Spor Bakanlığı görevine getirildi. 62, 63, 64 ve 65. Hükümetlerde de bu görevini sürdürdü.

Çok iyi düzeyde Almanca ve İngilizce bilen Kılıç, evli ve 2 çocuk babasıdır.

.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2018, 22:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER