Atık Kağıt Arabasında Uyurken Çekilen Fotoğrafı, Suriyeli Çocuğun Hayatını Değiştirdi

Adana'da atık kağıt topladığı arabada uyuya kalmasıyla gündeme gelen 10 yaşındaki Suriyeli çocuğa, Milli Eğitim Müdürlüğü sahip çıktı.  

Atık Kağıt Arabasında Uyurken Çekilen Fotoğrafı, Suriyeli Çocuğun Hayatını Değiştirdi

Suriye`deki savaştan ailesiyle kaçıp geldiği Adana`da okula gitmeyip atık kağıt topladığı boyundan büyük el arabasında uyuyakalmasıyla gündeme gelen 10 yaşındaki Ahmet Muri`ye Milli Eğitim Müdürlüğü sahip çıktı.

10 YAŞINDA ATIK KAĞIT TOPLUYOR

Suriye`de 7 yıldır süren iç savaştan kaçarak 1 ay önce Halep`ten ailesiyle birlikte gelen 10 yaşındaki Ahmet Muri Adana`da el arabasıyla atık kağıt toplayarak evine ekmek götürmeye başladı.


Muri, sokak sokak atık kağıt toplarken el arabasının içinde uyuyakaldı.

"AÇ KALMAMAK İÇİN OKULA GİTMİYORUM"

Yoldan geçen vatandaşlar da çocuğa bir şey olduğunu düşünerek onu kaldırdı. Vatandaşların okulun ikinci yarısının açıldığı gün çocuğa `neden okula gitmiyorsun?` diye sorunca Muri, "aç kalmamak için" yanıtını verdi.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ARAMA BAŞLATTI

Muri`nin dramı basında yer alınca Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü harekete geçerek sokak sokak Muri`yi aramaya başladı. İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, ilçe milli eğitim müdürlüklerinin de sorumluluk alanlarındaki bütün mahallelerde tarama yapmasını istedi.


Bir süre sonra ise Ahmet Muri atık kağıt toplarken Seyhan ilçesinde Seyhan İlçe Milli Eğitim Müdürü İzzettin Aydın tarafından bulundu.

İMAM HATİP OKULUNA KAYDEDİLDİ

Akpınar`ın yanına getirilen çocuk, Türkiye'ye kaçak yollardan geldiklerini ve herhangi bir kimlik belgelerinin olmadığını, babasının evde olmadığını Gaziantep'e gidip geldiğini ancak ne iş yaptığını bilmediğini söyledi.

Atık Kağıt Arabasında Uyuyakalmıştı, Fotoğrafı Çekildi Hayatı Değişti
Kaymakamlığın sosyal marketinden kıyafet yardımı yapılan Muri, 23 Nisan İmam Hatip Ortaokulu`nda bulunan geçici eğitim merkezine kaydedildi. Ahmet Muri`nin kırtasiye ihtiyaçları da Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından karşılandı.

AİLEYE MADDİ DESTEK SAĞLANDI

Bu arada aileye de kimlik kartı çıkartılarak Seyhan Kaymakamlığınca da gerekli maddi destek sağlandığı öğrenildi.

OKUYUP ASKER OLACAĞIM

Yeni kıyafetlerini giyerek okula başlayan Ahmet Muri çok mutlu olduğunu söyleyerek, "Artık okuyup asker olacağım, kocaman el arabasıyla sokak sokak gezmek çok zor oluyordu.

Atık Kağıt Arabasında Uyuyakalmıştı, Fotoğrafı Çekildi Hayatı Değişti
Şuan çok mutluyum.Türk ağabeylerime çok teşekkür ediyorum" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
aks
aks - 2 yıl Önce

şanlıurfada sayısız kağıt toplayan çocuk var .....

SIRADAKİ HABER