AK Parti'den Erken Seçim Yoklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AK parti kurmaylarıyla yaptığı toplantıda, erken seçim için araştırma yapılması kararlaştırıldı.

AK Parti'den Erken Seçim Yoklaması

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önceki gün AK parti kurmayıyla yaptığı görüşmede, iki konunun öncelikli olarak ele alındığı bildirildi: “Parti kongresinin sonbahar beklenmeden yapılması ve erken seçimin partinin lehine olup olmayacağının araştırılması.”

Hürriyet'in haberine göre bazı parti kurmayları, erken seçimin doğru bir tercih olabileceğine ilişkin görüşlerin hızla arttığını, bunun karşılığının olup olmadığının en azından araştırılmasının doğru olacağını dile getirdiler. Ekonomideki durağan yapının, Afrin harekâtıyla toplumda oluşan havanın, AB’yle ilişkilerin geliştirilmesine yönelik sürecin avantaj olabileceği, bunun iyi değerlendirilmesi gerektiği savunuldu.

TERSİNİ DÜŞÜNENLER DE VARDI

Bu toplantıda, Afrin harekâtı sürecinde yaşanacak olumsuz gelişmelerin erken seçim sürecinde beklenenin aksine dezavantaja dönüşebileceğini, seçimlerin normal zamanda yapılmasının daha doğru olacağını savunanlar da oldu.

Erdoğan, bu önerileri itiraz etmeden dinledi. Partinin, rutin olarak yaptıkları araştırmalara ilave olarak, erken seçim konusunda bir çalışma yürüteceği belirtildi.

Partinin, normal takvime göre sonbaharda yapılması gereken büyük kongresinin bu süre beklenmeden yaz başında yapılmasına da sıcak bakıldığı öğrenildi.

Kongre sürecinin ardından, parti yönetiminin ve kabinenin yenilenmesine de kesin gözüyle bakılıyor.

YAZICI 'KONGRE ERKENE ALINABİLİR' DEMİŞTİ

AK parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı dün NTV’ye yaptığı açıklamada, partinin büyük kongresinin erkene alınabileceğini söyledi. Yazıcı, “Ana kademenin kongreleri nisanın üçüncü haftasına kadar sarkabilir. Ondan sonra da büyük kongre süreci başlıyor. Bunun en son tarihi Eylül 2018 diyoruz ama belki de sonbahara bırakmayabiliriz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2018, 23:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER