AK Parti'den yeni yasa teklifi

 Hakim adaylığı sınavında başarı olunması için aranan 70 puan şartı geri geliyor. İstinaf yargılamasını basitleştiren ve etkinleştiren önemli düzenlemeler yapılıyor.

AK Parti'den yeni yasa teklifi

AK Parti, Ceza Muhakemeleri ve Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni, Meclis Başkanlığı’na sundu. 12 maddelik teklifte önemli düzenlemeler yer alıyor. buna göre, hakim adaylığı yazılı sınavda başarılı olmak için 100 üzerinden en az 70 puan alma şartı tekrar getiriliyor. yani hakim adaylığı yazılı sınavından 70 puan alamayanlar başarılı sayılmayacak ve mülakata de çağrılmayacak.

İSTİNAFA ÇİFT HEYET

Kamuoyunda “İstinaf” olarak bilinen bölge adliye mahkemelerindeki yargılamaları basitleştiren ve daha da etkinleştiren önemli adımlar atılıyor. Bu kapsamda, istinaf daireleri yargılamaları hızlandırmak için çift heyetli çalışalabilir hale getiriliyor. Yeni istinaf dairesi heyetleri Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından oluşturulacak. Yeni heyet başkanı da Kurul tarafından belirlenecek.

DURUŞMA AÇMADAN İNDİRİM YA DA CEZASIZLIK

İstinaf incelemesi sırasında yaş, etkin pişmanlık gibi şahsa bağlı indirim sebepleri ilk derece mahkemeleri tarafından yanlış uygulanmışsa istinaf dairesi bu yanlış tespit etmesi halinde; duruşma açmadan indirimlere veya cezasızlığa karar verebilecek. Burada sanığın talebi şartı aranacak.

YARGITAY’IN ONAMA KARARLARI DOĞRUDAN YEREL MAHKEMEYE

Mevcut sistemde Yargıtay’ın onama kararları üzerine ceza dosyaları kesinleşiyordu. Bu dosyalar önce İstinafa orandan da ilk derece mahkemesine infaz için gönderiliyordu. Teklif, bu kararların daha hızlı bir infaz süreci için istinaf atlanarak, doğrudan yerel mahkemeye gönderilmesini öngörüyor. İlgili Yargıtay dairesi kararın bir örneği sadece bilgi için istinafa gönderecek.

BOZMAYA UYMA KARALARI SADECE TEMYİZE GİDECEK

Yerel mahkemece verilen ve istinaf tarafından uygun bulan kararlar Yargıtay tarafından bozulması halinde, bozma kararı önce istinafa daha sonra ilk derece mahkemesine gönderiliyordu. Bu da yargı sürecinin gereksiz yere uzamasına neden oluyordu. Teklif ile bu kararlar artık İstinaf atlanarak, doğrundan ilk derece mahkemelerine gönderilecek. İlk derece mahkemesinin bozmaya yönünde verdiği kararlar ise istifa değil, doğrudan Yargıtay’a temyize gidecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER