2019 Ramazan Bayramı tatili uzatıldı!

11 ayın sultanı Ramazan’ın ikinci haftasının gelmesiyle birlikte özellikle tatil planı yapanlar tarafından merakla araştırılıyor.

2019 Ramazan Bayramı tatili uzatıldı!

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2019 dini günler takviminde Ramazan Bayramı tarihi kamuoyuyla paylaşıldı. Öte yandan bayram tatilinin süresi de Cumhurbaşkanlığı kararıyla uzatıldı. Peki, bayram ne zaman? Bayram tatili kaç gün? İşte cevabı…

Ramazan Bayramı ve bayram tatili şimdiden heyecanla bekleniyor. Tatil için plan yapanların ilk araştırdığı konular arsında “Bayram ne zaman?” sorusunun cevabı yer alıyor. Merak edilen sorunun cevabı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan 2019 dini günler takviminde yer aldı. 

BAYRAM NE ZAMAN?

Ramazan Bayramı bilindiği üzere Ramazan Ayı’nın sona ermesiyle başlayan Şevval Ayı’nın ilk üç gününde idrak edilip kutlanır. Arapça Ayd-ül Fıtr yani “Fıtır Bayramı” olarak adlandırılan Ramazan Bayramı tarihi Hicri ve Miladi takvim arasındaki zaman farkı nedeniyle her yıl bir önceki yıla göre 10 veya 11 gün daha önce kutlanır.

Bu yıl Ramazan Ayı 29 gün sürecek. Yani 6 Mayıs Pazartesi günü başlayan Ramazan, 3 Haziran Pazartesi günü sona erecek. İşte merak edilen tarihler…

Ramazan Bayramı arefe günü: 3 Haziran

Ramazan Bayramı 1. gün: 4 Haziran

Ramazan Bayramı 2. gün: 5 Haziran

Ramazan Bayramı 3. gün: 6 Haziran

BAYRAM TATİLİ KAÇ GÜN?

Ramazan Bayramı 4 Haziran Salı günü başlayacak. Pazartesi günü arefe günü… Yani Pazartesi günü tam gün, Cuma günün de tatil edilmesi halinde tatil 9 güne çıkacaktı. Beklenen gelişme gerçekleşti. Cumhurbaşkanlığı kararı ile 3 Haziran Pazartesi ve 7 Haziran Cuma günü tam gün tatil edildi. Hafta sonu tatilleri ile birlikte 2019 Ramazan Bayramı tatili süresi 9 güne çıktı. Yani bu yıl Ramazan Bayramı tatili 9 gün olacak.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2019, 05:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER