112'ye Gelen Çağrılar Pes Dedirtti

Acil çağrı merkezleri, valiliklere bağlı olarak 81 ilde hizmet veriyor. Bu merkezlerdeki en büyük sorunsa gelen gereksiz çağrılar. Kimi itfaiyeden kilitlenen kapısını açmasını istiyor, kimiyse kredi kartı ekstrelerinden dert yanıyor. Ankara acil çağrı merkezine gün içinde gelen 20 bin çağrının yaklaşık 12 bini bu çağrılardan oluşuyor. 

112'ye Gelen Çağrılar Pes Dedirtti

Günde 20-25 bin arasında çağrı alıyorlar. O çağrıların hemen hemen yarısıysa gereksiz çağrılardan oluşuyor. Elektrik faturasından şikayetçi olan da var, evinin önündeki ağacın camını kapattığından rahatsız olanda.

Görüntülerdeki yer Ankara acil çağrı merkezi. Burada görevli olan personel, gelen çağrıları polis, jandarma, itfaiye ve ambulansında arasında bulunduğu 6 ayrı merkeze ulaştırıyor. Sistem yöneticisi Erdem Korkut, "20 bin çağrının yaklaşık 10-12 bininin gereksiz olduğunu düşünürsek, hem personelin moral motivasyonu düşüyor hem de ihtiyacı olana yardım edebilmemizi engellemiş oluyorlar" dedi.

Çağrı merkezine gelen tüm aramalar ses kayıt sistemine kaydediliyor ve 10 yıl boyunca saklanıyor. Sık sık asılsız ihbarlar üzerinden merkezi meşgul edenlereyse 401 lira para cezası işlemi uygulanıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER