Günde 86.400 TL Kazanmak..!

Her sabah hesabınıza 86.400 TL yatıran bir banka düşünün. Gün boyu istediğiniz kadar parayı harcamakta veya harcamamakta serbestsiniz. Parayı istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Oyunun sadece tek bir koşulu var: harcamayı başaramadığınız meblağ ertesi güne devretmez, akşam hesabınızdan geri çekilir ve bu paranın, hiçbir bölümünü ne sebeple olursa olsun saklayamazsınız. Bir önceki günün tutarının, tamamını harcamış veya hiçbir bölümünü harcamamış da olsanız ertesi sabah hesabınızda yine 86.400 TL bulacaksınız. Nasıl keyifli değil mi ?

Farkında olsanız da olmasanız da aslında hepimizin böyle bir bankası var... Adı ''ZAMAN" olan bu banka, her sabah 86.400 SANIYEYİ hesabınıza yatıyor ve o gün daha fazlasını asla harcayamıyorsunuz.

Kullanamadığınız kısım ise akıp gidiyor ve hesabınızdan siliniyor, hiç devretmiyor. Her gün size yeni bir hesap açılıyor, her akşam günün bakiyesi siliniyor... Eğer günlük hesabınızı kullanmadıysanız, bu zarar sizindir, geriye dönüş yok, yarından avans çekmek yok... Bugünü, bugünkü hesaptan yaşamalısınız... ZAMAN, hiç kimseyi beklemez...

Dün artık mazi oldu… Yarın ise muamma... Bugün ise avuçlarımızın içinde bize sunulmuş bir armağandır...
Yukarıdaki bilgiyi beş yıl önce bir yerlerden okumuş paylaşmışım. Facebook paylaşmasa bende unutmuştum, hayatımızı unuttuğumuz gibi… Kimden geldi, kim yazmış bilmiyorum ama cebimizdeki paranın her gün kuruşunu bile hesap edip, ona göre harcama yaparken, bize bir günde bedelsiz sunulmuş 86.400 saniyeyi nasıl harcadığımızı hiç düşünmüyoruz. Zaman nasıl geçip gidiyor? Bu hediye saniyeleri “iyi değerlendiriyor muyuz” diye düşündüm.

Düşünün ki günde 86.400 TL yi amaçsız bir şekilde harcıyoruz… Bir gün değil, beş gün değil, bir ömür boşa harcadığımız milyonlara üzülmez miydiniz? Ben bu paralarla ne yatırımlar yapabilirdim, ne eserler bırakabilirdim diye düşünmez miyiz? Ben düşünürdüm. Öyle ise; farkında olsanız da olmasanız da elinizden kayıp giden günde 86.400 saniye var. Bu saniyeleri, iyi işlere ve şeylere harcıyor muyuz? Çoğumuz farkında değiliz. Birçoğumuz da bu zamanları, güzel bir şekilde değerlendiremiyor, boş şeylere ayırıyoruz dediğinizi duyar gibiyim.

Zaman para gibi de değil, su gibi akıp giden bir şey. Onu değerlendirmek için önceden zamanı iyi kullanma ve faydalı şeylere ayırmak için planlama yapmamız gerek. Çünkü, planlama yapmaz isek 120 saniyede yapacağımız telefon konuşmasını, 720 saniye ayırarak hovardaca kullanabiliriz.

Düşünerek, bilgi edinerek, okuyarak, öğrenerek, sorgulayarak, kendimize sorular sorarak bu zamanı iyi değerlendirmiş oluruz. Bazen, düşüncesizliğimiz yüzünden, yaptığımız hatalar nedeniyle birkaç gün, birkaç ay veya yıllarımızın zamanını peşinen harcar ya da kaybederiz veya başkasının kontrolüne veririz. Her konuda; bilgili ve düşünceli insan iş yaparken, çabuk ve oyalanmadan, en iyi şekilde yapar ve zamanını dikkatli kullanır.

Amacım, akıp giden zamanın değerli olduğunu, bir daha geri gelmeyeceğini, boşa harcanmaması gerektiğini düşündürmek. Bize sunulan zamanı çok iyi değerlendirmemiz lazım. Zamanın hızlı geçmesine duyarsız kalarak, günlerimizi boş boş geçirerek, gereksiz sıkıntılarla boğuşarak ve günü kurtarıp, yaşayıp gelecekte neler olacağını düşünmeden hayatımıza devam etmemeliyiz. Geleceği planlamalıyız. Zamanı peşin harcamamalıyız.

Herkesin zamanı bir gün bitip, bu dünyadan göçüp gidecek. Mesele gitmeden, her kuruş para gibi, her saniyenin de kıymetini bilerek, bankalarımızla barış içinde, borçsuz, keşke demediğimiz bir hayat sürerek gitmek. Sağlıklı, huzurlu ve kazançlı harcanacak nice ''ZAMAN''lara..!

YORUM EKLE