“Ortak davamızı sahiplenmeliyiz”

Haber Merkezi Ziyaret sırasında ASKON Şanlıurfa Şube Başkanı Orhan Şahin’in yanı sıra, Başkan Yardımcıları ve Yönetim Kurulu Üyeleri Metin Baydar, Mikail Zahit, Ahmet Çakan, Mehmet Ali Kurt, Mutlu Güneş, Faruk Koreli, Murat Şahin, M.Recep Uğur, M.Halit

“Ortak davamızı sahiplenmeliyiz”

Haber Merkezi

Ziyaret sırasında ASKON Şanlıurfa Şube Başkanı Orhan Şahin’in yanı sıra, Başkan Yardımcıları ve Yönetim Kurulu Üyeleri Metin Baydar, Mikail Zahit, Ahmet Çakan, Mehmet Ali Kurt, Mutlu Güneş, Faruk Koreli, Murat Şahin, M.Recep Uğur, M.Halit Uzek, Mahmut Asiltürk, Bekir Şahin hazır bulundular.

Beraberinde; Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Ziraat Yüksek Mühendisi Ömer Hacıkamiloğlu, Ziraat Yüksek Mühendisi İbrahim Kayıhan Güllüoğlu, Gazeteci Yazar Müslüm Abacıoğlu, AK Parti Karaköprü Belediye Meclis üyesi Mehmet Nimetoğlu, AK Parti Haliliye Belediye Meclis üyesi, AK Parti Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Kayral ve Zeki Kurt ile birlikte ASKON’u ziyaret eden AGİT PA Türk Gurubu Başkanı Şanlıurfa Milletvekili Abdülkadir Emin Önen, ziyaretin olumlu geçtiğini, karşılıklı fikir alış verişinde bulunduklarını ve ASKON’un çalışmalarıyla Şanlıurfa’mıza her yönüyle katkı sunacağına inandığını, başarılı olmak için ülkemizin, memleketimizin ortak davasıyla ilgilenmek, sahiplenmek gerektiğini söyledi.

Ziyaretten duydukları memnuniyeti belirterek, ASKON Şanlıurfa Şubesinin kuruluşu ve faaliyetleri ile ilgili sinevizyon gösterisi eşliğinde bilgiler veren Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Şanlıurfa Şubesi Başkanı Orhan Şahin, derneğin lokal anlamda ilin ekonomik ve sosyal sorunlarına yönelik çözüm bulma konusunda gerekli çalışmaları yapacaklarını belirtti.

ASKON, haklı zenginlikler üreten bir kuruluştur

Urfa'ya gelen yatırımcı ve girişimcilerin önündeki bürokratik engellerin kaldırılması ve daha fazla yatırımcının gelmesi için her türlü yardımda bulunacaklarını belirten Başkan Orhan Şahin, “ASKON; 1998 yılında ülkemizin uzun yılardan bu tarafa birikmiş olan, sosyal, ekonomik ve kültürel sorunları iyice yumak haline dönüşmüş olup, bu sorunları kendilerine hakkaniyet ile sorun edinen, ülkemizin farklı bölgelerinde yaşayan ve iş hayatının içerisinde yoğrulan, 17 sanayici ve işadamları bir araya gelerek kurulmuştur. Tek amacımız ülke gelişimine katkı sağlamaktır. Yaklaşık 4 bin aktif üyesi ile yurt içinde 17 şube ve 2 temsilcilik, yurt dışında ise 3 temsilcilik ile ülkemize ve dünyamıza önemli bir Sivil Toplum Kuruluşu (STK) olarak hizmet etmektedir. Adalet temelinde, müteşebbislerimiz ve kuruluşlarımızın gelişiminin yanı sıra ülkemiz ekonomisine ve dünya ekonomisine katkı sağlamış, sosyal, ekonomik ve kültürel anlamda yaptıkları çalışmalarla sorunlara çözüm önerileri sunmuş ve ülkemizin de gelişimine değerli katkılar sağlamıştır. ASKON, ülkemizin ve dünyamızın yeniden şekillendirilmesi için haklı zenginlikler üreten bir kuruluş olmuştur. Her yıl yayımlanan ekonomi raporlarında kendini gösteriyor. Güncel, politik ve popüler uygulamalara karşı ihtiyatlı, ülkemizin ve insanımızın çıkarlarını önceleyen, aynı vizyonu paylaşan, ulusal ve uluslararası kuruluş ve müteşebbislerle iş birliğini önemseyen bir kuruluştur. Amacımız; üye işletmelerimiz başta olmak üzere, ülkemizin rekabet gücünü arttırmak, haksızlıkların giderilmesi mücadelesi vermek ve iktisadi hayatın ahlaki temelde şekillenmesine katkıda bulunmaktır. ASKON, kuruluşlarımızın ve müteşebbislerimizin uluslararası rekabette daha saygın ve daha güçlü, pazarlarda ise daha etkin ve daha verimli olmaları yönünde gelişmeleri için kendilerine destek vermek ve onlara rehberlik etmek için çalışmaktır” dedi.

Şahin, ASKON Şanlıurfa Şubesi olarak Belediyelerle ilgili raporlar hazırlayacaklarını, özellikle Şanlıurfalı Bürokrat sayısının artmasını arzuladıklarını ve haklı oldukları müddetçe bürokratların yanında olacaklarını, il dışında da olsa bürokratlarımızın yaşadıkları sorunları araştırarak haklılık durumunda yanlarında olduklarını belirterek, Şanlıurfa’da ağaçlandırma projesi başlattıklarını, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak ülkemize ve ilimize sığınan Suriyeli sığınmacı kardeşlerimiz için de ellerinden gelen yardımı yapmaya çalıştıklarını, Genel Merkezleri tarafından gönderilen yardımı Suriyelilere verilmek üzere Kaymakamlar ve AFAD yetkililerine teslim ettiklerini ve ilgili bir dosya hazırlayacaklarını söyledi.

Başarılı olmak için ülkemizin, memleketimizin ortak davasıyla ilgilenmek, sahiplenmek gerek

Sunumu çok beğendiğini belirterek sözlerine başlayan AGİT PA Türk Gurubu Başkanı Şanlıurfa Milletvekili Abdülkadir Emin Önen, “Sunumda insanlıktan, hakkaniyetten bahsediliyor. İnsanın fıtratına aykırı davranıldığında sonucun ne olacağı gözler önüne seriliyor. Bizler zaten ilimize sığınan Suriyeli muhacir kardeşlerimize karşı ensar görevimizi yaparak insanlığa, dünya ülkelerine güzel bir ders veriyoruz” diyerek ASKON üyelerinin çeşitli sorularını cevapladı.  

Milletvekili Emin Önen, ticaret ve siyaset konusundaki sorular üzerine; başarılı olmak için ülkemizin, memleketimizin ortak davasıyla ilgilenmek, sahiplenmek gerektiğini söyledi.

Önen, Urfa’ya yerli yatırımcılardan ziyade yabancı yatırımcıların geldiği konusundaki soruya da, “Önce şu soruyu kendimize soralım; özellikle tarımdan alınan milyar TL’lik desteklemeler ilimize ne olarak dönüyor? Hiç yatırım yapılıyor mu, araba, ev, arazi, eşlerimize altın olarak değerlendiriliyor. Öncelikle esnaf, iş sahipleri olarak bir araya gelip daha büyük iş merkezleri kurmalı, yatırımlar yapmalı, fabrikalar kurmalıyız” dedi.

İkili ilişkiler ve bir araya gelebilmek çok önemli

AGİT PA çalışmaları ile ilgili de bilgiler veren Önen, şöyle dedi; “AGİT PA toplantısında Suriye’deki iç savaş sırasında bir top mermisinin Akçakale ilçemize düşerek kadın ve çocuk 5 kişinin öldüğünü duyar duymaz hemen bir kınama yapılmasını önerdim. Rusya ve Ermenistan’ın kabul etmeyeceğine kesin gözüyle bakılırken, ikili ilişkilerimizin çok iyi olması ve onları yakından tanımış olmamın da etkisiyle kınamayı kabul ettirdik. 57 üye ülke Suriye’yi kınadı. Hatta Yunan Vekil, ‘Türkiye sınır kapılarını açmamış olsaydı işte o zaman mülteci sorununu anlardık, Şimdi Türkiye sayesinde sorunu anlayamıyor ve etkilenmiyoruz’ diyerek bizi savunmuş oldu” diyerek ikili ilişkilerin çok önemli olduğunu, ekonomik kalkınmada da mutlaka birkaç iş adamımızın bir araya gelerek büyük iş yerleri, fabrikalar açarak çok sayıda işsizimize iş imkanı sağlamaları gerektiğini hatırlattı.

ASKON Şanlıurfa Şube Başkanı Orhan Şahin tarafından Şanlıurfa Milletvekili Emin Önen’e üzerinde Osmanlıca ismi yazılı bir levha hediye edildi.

Karşılıklı sohbet ve hatıra fotoğrafları çekilmesinin ardından memnuniyetini dile getiren Milletvekili Emin Önen, her fırsatta böyle faydalı sohbetlerde aralarında bulunmaktan mutluluk duyacağını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER