Güneydoğu, en verimli yılını geçiriyor

-Ali Çetinkaya- Türkiye’nin hububat ambarı olarak nitelendirilen Şanlıurfa’da bu yıl hububatlar, beklendiğinden de erken gelişti. Yağış miktarının fazlalığına bağlı olarak ekinler daha çabuk yeşerdi ve uzadı. Kış ayları bitmeden ekinlerin boyu, geçmiş y

Güneydoğu, en verimli yılını geçiriyor

-Ali Çetinkaya-

Türkiye’nin hububat ambarı olarak nitelendirilen Şanlıurfa’da bu yıl hububatlar, beklendiğinden de erken gelişti. Yağış miktarının fazlalığına bağlı olarak ekinler daha çabuk yeşerdi ve uzadı. Kış ayları bitmeden ekinlerin boyu, geçmiş yıllara oranla daha fazla uzadı. Meteoroloji Şanlıurfa il müdürlüğünden alınan bilgiye göre, son yılların en yüksek miktardaki yağışı bu yıl düştü. Yağış fazlalığına bağlı olarak ekinler de hızlı uzadı.

Ziraat mühendisleri de hava koşullarından memnun olduklarını ve bu yıl beklentinin fazla olduğunu kaydetti. Bölgenin en büyük geçim kaynağı olan çiftçilikte bu yıl umutlar fazla olurken, ilerleyen aylarda da aynı şekilde yağışların devam etmesi halinde ekinlerde rekoltenin yüksek olacağı belirtiliyor. Çiftçiler de aynı umudun içerisine girerken, onların bir diğer korkusu da hububat fiyatı. Geçen sene de rekoltenin yüksek olduğunu anımsatan çiftçiler, rekoltenin yanı sıra fiyatların da yüksek olmasını beklediklerini dile getirdi.

Ekinler için en verimli dönemin Nisan ayları olduğunu kaydeden ziraat mühendisleri, o dönemde yağışın olması halinde bu yıl en yüksek verimin elde edileceğini belirtti. Sonbahar aylarından itibaren düşen yağışın iyi bir zemin oluşturduğunu dile getiren ziraat mühendisleri, Nisan ayında da biraz yağışlı hava yaşanması halinde bölgenin tahılda büyük adım atacağını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER