Göbeklitepe için Bizimde Canımız Acıyor Bayan Schmidt

Birkaç gündür sosyal medyada malum çevrelerce Göbeklitepeye beton döküldüğü ile ilgili iddialar var. Kültür ve Turizm Bakanlığı aslında yapmış olduğu açıklama ile bu konunun pekte öyle olmadığını alan düzenlemesi kapsamında hiçbir kazı yapmadıklarını yapılan her işlemin bölge kurulu onayı ve izni ile yapıldığını belirtmiş.

Üstelik alana döküldüğü iddia edilen beton ise harç malzemesi olarak toprak katmanının üzerine serilen keçe benzeri jeotekstil bir katmanın üzerine dökülmüş yani alana fiziksel bir müdahale yok. Ne zaman istenirse kaldırılabilecek bir uygulama, zaten müteveffa Klaus’un eşinin paylaştığı fotoğraflarda da jeotekstil malzeme açık açık görülmekte, Tabi bir kesim çamur at izi kalsın misali bu malzemeyi gördüğü halde 3 maymunu oynayarak sırf görmemezlikten, duymamazlıktan ve anlatmamazlıktan geliyor.  

Yani canımızın acıması şu an yapılan uygulama işlerinden değil Bayan Schmidt, Canımızın acıması bilmem hatırlar mısınız 2010 Eylül aylarını, hani Göbeklitepe de bulunan ve bulunduğu gibi kaybolan/çalınan ülkemizin kültür miraslarından olan heykeli, Sahi 2010 yılında kazı başkanlığı ve kazının güvenliği sizlerdeydi değil mi? İşte canımız buna acıyor. Kimsenin bu durumu sorgulamamasına, bugün Göbeklitepeye beton döküldü diye araştırmadan bilmeden haber ve yorum yapanların, keşke geçmişe dönüp sahi bu heykeli korumak adına ne yapıldı diye sizlere soru sormasına da beklemek hakkımız değil mi acaba?

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gazeteci
Gazeteci - 12 ay Önce

Güzel bir noktaya parmak basılmış... çamur at iz kalsın diye düşünen köhne zihniyetler daha önce de yol yok diye zırlıyordu!!...