Ergani'ye botanik park yapilacak

- Ergani Belediye Başkanı Kartalmış, Ergani kent merkezinde büyük bir botanik park yapılacağını bildirdi.

Ergani'ye botanik park yapilacak

DİYARBAKIR (AA) - Ergani Belediye Başkanı Ramazan Kartalmış, Ergani kent merkezinde büyük bir botanik park yapılacağını bildirdi.

Kartalmış, yaptığı açıklamada, Ergani’nin merkezine botanik bir parkın yapımı için hazırlıklara başladıklarını, "Botanik Park" projesi çerçevesinde kent merkezindeki mevcut 2 belediye parkı ve çevresindeki belediyeye ait taşınmaz malların yıkılması ile başlayacaklarını söyledi.

Bölgede bir ilk olma özelliğini taşıyacak Botanik Parkın yapımına 2016 yılının Nisan ayında başlanacağını dile getiren Kartalmış, şöyle konuştu:

"Belediyeye ait dükkanların için yıkım kararı alınmıştır bu yapılara ait elektrik ve su bağlantıları kesilerek kiracılarına tebligat yaparak, 2016'in 4. ayına kadar boşaltmalarını istedik. Ergani’nin merkez mevkiinde yapılacak park, halkın önemli bir eksiğini gidermenin yanında birçok yeniliği ve çeşitliliği içinde barındıran bir yaşam alanı sunacak. Yeni parkımızda, yeşil dokuyu oluşturmak için bitkilendirme çalışmalarımızda, yetişkin ağaçların yanı sıra onlarca tür çiçek ve estetik görünüme sahip çeşitli renkli ağaçlar dikeceğiz. Park zemininde geniş ölçüde çim ve çiçek ekimi yaparak beton kullanımını en aza indireceğiz. Böylece bir botanik bahçe görünümü sağlanırken, özellikle çocuklarımızın yeşille olan bağını kuvvetlendirmiş olacağız."

Belediye Başkanı Kartalmış, park içinde ışıklı su fıskiyeleri, dikey bahçeler, su perdeleri, kamelyalar, banklar, engellilere uygun düzenlenen otantik merdivenler ve yürüyüş yollarının yer alacağını belirtti.

Kartalmış, "Botanik Park’ın yanı sıra ilçede, Huzurkent Sitesinde, eski sebze hali ve DSİ 10. Bölge Müdürlüğünden devir alınan binanın yerine de 3 yeni park yaptık" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER