Gizli Özne - Doğa

Eminim ki " Doğa " kelimesini istediğimiz yere sürükleyebilir, farklı anlamlar taşıyan tümceler içinde kullanabiliriz. Bugün size kendi doğamızdan bahsetmek istiyorum. Alışıla gelmeyen kelimelerin bağnazlığından, biraz da kendi öbeklerine yerleşen yerleşik cümleleri aşılamak istiyorum. Bunları vurgularken de her biri birbirinden bağımsız olan öznemizin ne kadar önemli olduğunu göstermek sizinle hem fikir olarak ortak paydada buluşmak istiyorum.

DOĞAMIZ?

Ne kadar doğaliz? İstediklerimizi istediğimiz gibi özgürce hür irademizle yapabiliyormuyuz? Doğamızda olan bazı şeyler vardır ki bu insanın doğasında vardır denilir. Doğamızda olan şeylerin farkındamıyız, neler var doğamızda? Benim doğamda dürüstlük var mesela ve bu doğamın bana kazandırmış olduğu birşey mi yoksa benim doğa olarak nitelendirdiğim davranış ahlakımla ilgili bir durummu? Sorular sormayı bir kenara bırakıp size doğanızda olup bitenleri sorgulamanızı istiyorum. Sürekli yalan söyleyen birileri olur etrafımızda, bu kişi yada kişiler her ne durumda olurlarsa olsunlar duygusal anlamda kendilerini psikolojik yaratlığına kurban vererek evet evet ego tatmin ederek yalanlar söyleyip tüm sihrin kendinlerinden kaynaklandığını vurgulamak isterler. Bu kişi yada kişiler bilindiği üzere yalancı konumunda ve güvenilmez insan statüsünde olan şahıslardır. Peki bu arkadaşımızın söylediği yalanlar doğasında mı var? Yoksa o arkadaşımıza bu yalanları söyleten kendi bilinçaltı mı? Konu buradan çocukluğuna kadar gider sanırım, küçükken yaşadığı bir sıkıntı kendisine bu doğayı aşılamış olabilir, olmayada bilir, ben bunun eğitimini almadım.

Demem o ki sevgili okur, kişi önce kendisini tartmalı, doğruları ile yanlışları ile. Daha sonrasında kendi doğasını keşfetmeli ve davranışlarını doğru analiz edebilmeli. Doğanızdan sevgi ve saygının eksik olmaması temennisi ile.

YORUM EKLE