Yağışlar, Gaziantepli üreticileri umutlandırdı

- Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Çolak: - "Kayıplar sezon sonunda illa olacak. Ama bu yağışlar, en azından kuraklık endişemizi azalttı"

Yağışlar, Gaziantepli üreticileri umutlandırdı

GAZİANTEP (AA) - Son dönemlerde yağışların az olması nedeniyle kuraklık endişesi yaşayan Gaziantepli çiftçiler, 2-3 gündür etkili olan yağmur ve kar yağışlarıyla umutlandı.

Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sezon başından beri kentte yeterli miktarda yağış alamadıklarını dile getirdi. Bunun üzerine çiftçilerde kuraklık endişesinin başladığını ifade eden Çolak, "Üretimdeki kayıpları şubat ayında görebileceğiz. Ama şimdilerde ekin yapılan arazilerde çimlenme sorununa şahitlik yapıyoruz. Şu ana kadar yaptığımız araştırmalarda yüzde 30 çimlenme kaybı yaşadığımızı gördük" dedi.

Son 2-3 gündür etkili olan yağışların çiftçileri yeniden umutlandırdığını vurgulayan Çolak, şöyle konuştu:

"Kayıplar sezon sonunda illa olacak. Ama bu yağışlar, en azından kuraklık endişemizi azalttı. Tohumlardan yüzde 30 kadarını kaybedeceğimiz belli oldu. İnşallah bu yağışlar ve devamında yağacak yağışlarla kalan tohumları kurtarırız. Bu yağışlar üreticinin umutlarını yeşertti. Biz artık zararın neresinden dönsek kardır diye bakıyoruz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER