Yabani hayvanlar için doğaya yem bırakıldı

- Siirt'te yiyecek bulmakta güçlük çeken yabani hayvanlar için çalışma başlatıldı - Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü Doğa Koruma Proje Müdürü Tülücü: - "Yabani kuşlar için 1,5 ton buğday ve 500 ekmek, kurtlar için de kasaplardan toplanan kemik ve et parçalarıyla haftada 2 gün yemleme çalışması yapıyoruz"

Yabani hayvanlar için doğaya yem bırakıldı

SİİRT (AA) - Siirt'te yiyecek bulmakta güçlük çeken yabani hayvanlar için doğaya yem bırakıldı.

Siirt'in Pervari ilçesinin Yapraktepe ve Şirvan ilçesinin Durankaya köyü yakınlarında kurt sürülerinin görüldüğü ihbarını alan Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü ekipleri, bölgede çalışma başlattı. Ekipler tarafından yiyecek bulmakta güçlük çeken yabani hayvanlar için doğaya yem bırakıldı.

Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü Doğa Koruma Proje Müdürü Faruk Tülücü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yemleme faaliyetlerini merkez, ilçe ve köylerde kapsamlı şekilde yürüttüklerini söyledi.

Bu yıl kış ayın çetin geçmesi nedeniyle yabani hayvanların da yem bulmakta güçlük çektiğini vurgulayan Tülücü, bu nedenle yabani hayvanların yerleşim yerlerine yönelmelerinin önünü kesmeye çalıştıklarını bildirdi.

Bu yıl geçmiş yıllara göre daha fazla kar yağdığını, özelikle Pervari, Eruh ve Şirvan ilçeleri kırsalında kar kalınlığının bazı yerlerde 2 metrenin üzerine çıktığını dile getiren Tülücü, bu nedenle hayvanların yiyecek bulamadığını aktardı.

Tülüncü, bölgedeki vatandaşların kurt ve yırtıcı hayvanlardan dolayı şikayetlerinin arttığına işaret eden, şunları kaydetti:

"Köylülerin kurt sürüleri görüldüğü ihbarı üzerine harekete geçtik. Yaban hayvanların yem bulamaması üzerine yaban hayvanların görüldüğü bölgeleri tespit ettik. Daha sonra da yemleme çalışması başlattık. Yabani kuşlar için 1.5 ton buğday, 500 ekmek, kurtlar için de kasaplardan toplanan kemik ve et parçalarıyla haftada 2 gün yemleme çalışması yapıyoruz." 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER