Türkiye'ye sığınan Suriyelilere yardım

- İyilik-Der üyeleri, Gaziantep'te barınan Suriyelilere soba ve gıda yardımında bulundu - Dernek, ayrıca Lübnan sınırına yakın Madaya beldesinde kuşatma altındaki Suriyeliler için de yardım kampanyası başlattı

Türkiye'ye sığınan Suriyelilere yardım

GAZİANTEP (AA) - İyilik-Der Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri, Gaziantep'e sağınan Suriyelilere soba ve gıda yardımında bulundu.

Kent merkezinde ihtiyaç sahibi Suriyelilerin yaşadığı evleri tespit eden üyeler, aileler soba ve paketler halinde gıda maddeleri dağıttı. Dernek üyeleri, ayrıca Suriyelirin sorunlarını dinleyerek taleplerini not aldı. 

Suriyeli Yusuf Hammud (32) 3 yıl önce iç savaştan kaçıp eşi ve 3 çocuğuyla Gaziantep'e sığındığını anlattı. Hammud, "Hayata tutunmaya çalışıyoruz. Sivil toplum kuruluşları sağ olsunlar, bize yardımcı oluyorlar. Her türlü ihtiyaçlarımız karşılanıyor. Türk halkı bize sahip çıkıyor. Türk hükümetine teşekkür ederiz" dedi.

Suriyeli 10 yaşındaki Viam Rahmu da yardımlardan gözyaşlarını tutamayarak, İyilik-Der gönüllülerine teşekkür etti.  

İyilik-Der Gaziantep Şube Başkanı Talip Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dernek olarak Gaziantep'te yıllık 50 bin Suriyeliye kömür, kıyafet ve giyim yardımı yaptıklarını belirtti.

Yardımlarını aksatmadan 4 yıldır sürdürdüklerini anlatan Çelik, "Bu yıl da kömür dağıtımına başladık. Hayırsever vatandaşların verdikleri kömürleri Suriyeli ailelere ulaştırıyoruz. Tabii yardımlar yeterli değil. Bugün de ihtiyaç sahibi Suriyelilere gıda yardımı yapacağız. Yıllık 50 bin kişiye yardım yapıyoruz. Suriyelileri giydiriyoruz. Gıdalarını vermeye çalışıyoruz" diye konuştu. 

Projeler çerçevesinde seminer ve dil kursları düzenlediklerini de anımsatan Çelik, ayrıca Suriyelilere meslek edindirme kurslarıyla destek olmaya çalıştıklarını ifade etti.

- Madaya için kampanya 

Suriye'nin Lübnan sınırında bulunan Madaya beldesinde kuşatma altında yaşayan halk için de yardım kampanyası başlattıklarını bildiren Çelik, "Suriye'nin başkenti Şam'ın kuzeybatısında, Lübnan sınırındaki Madaya beldesinin Hizbullah militanları ve rejim askerleri tarafından kuşatma altına alındı. Beldede giriş çıkışlar yasak olduğundan oradaki halk, açlıkla karşı karşıya. Bölgede 40 bin kişilik nüfus var. Halkın üzerine varil bombaları ve füzeler yağıyor. Zaten rejim güçleri her yere 'ya açlıktan öleceksiniz ya da teslim olacaksınız' diye yazmış. İşte bizler de bu bölgelere yardımları ulaştırmaya çalışacağız" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER