STK'lardan terör saldırılarına tepki

- Mardin, Siirt, Bingöl, Elazığ ve Batman'da STK'lar yaptıkları açıklamalarla terör saldırılarına tepki gösterdi - Mardin STK Platformu Sözcüsü Başboğa: - "Şehirlerimizi, mahalle ve sokaklarımızı yaşanmaz hale getirenler, insanlarımızın evsiz, barksız ve işsiz kalmasına yol açarak büyük bir vebal altında kalırlar" - Batman Siyasi İnisiyatif Platformu Sözcüsü Ergin: - "Sokağa çıkmadığı veya evini örgüte tahsis etmediği gerekçesiyle vatandaşlarımız acımasızca katledilmiştir. 13 asırdır ezan sesinin susmadığı mabetlerimizin dili kısılmıştır"

STK'lardan terör saldırılarına tepki

DİYARBAKIR (AA) - Mardin, Siirt, Bingöl, Elazığ ve Batman'da sivil toplum kuruluşları (STK) yaptıkları açıklamalarla terör saldırılarına tepki gösterdi.

Mardin'de 54 sivil toplum kuruluşunun temsilcisi Fuat Yağcı Camisi önünde bir araya geldi.

Grup adına konuşan platform sözcüsü Necmettin Başboğa, son dönemde başta eğitim ve kamu kurumlarına yönelik olmak üzere bölgedeki terör saldırılarının arttığına üzülerek şahit olduklarını söyledi.

Artan terör olaylarından endişe duyduklarını dile getiren Başboğa, birlik ve kardeşlik içerisinde teröre karşı ortak tepki koymaya devam edeceklerini kaydetti.

Bütün talep ve tartışmaların hukuk içinde ve medenice tartışılabildiğini ifade eden Başboğa, şöyle devam etti:

"Öyleyse bu şiddet ve teröre ne gerek var? Patlayıcılara, hendeklere, barikatlara ve tuzaklara başvurmak niye? Sokağa çıkma yasakları ile operasyonların sebebi olan hendekler, barikatlar, okul yakmalar, araba gasp etmeleri, zorla haraç kesme gibi durumlara bir an önce son verilmelidir. Şehirlerimizi, mahalle ve sokaklarımızı yaşanmaz hale getirenler, insanlarımızın evsiz, barksız ve işsiz kalmasına yol açarak büyük bir vebal altında kalırlar. Bunları yapanlar bu halkın, milletin ve şehrin dostu olamazlar."

- Siirt

Siirt'te de Eğitim-Bir-Sen Siirt Şube Başkanlığında toplanan STK'lar adına açıklama yapan Türkiye Gençlik Vakfı İl Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Emin Aydoğan, terörün dili, dini, rengi, ırkı ve hiçbir mazeretinin olamayacağını belirtti.

Örgütün yıllardır kırsalda devam eden anlamsız savaşı, kardeş kavgasını kadın çocuk, hasta ve yaşlıların da yaşam alanı olan şehirlere taşıdığını bildiren Aydoğan, "Kadın ve çocukları öldüren veya savaşa siper ederek ölümlerine neden olan, cami, okul, kütüphane ve hastaneleri yakıp yıkan, insanları göç etmek zorunda bırakan, insanlığa, barışa medeniyete ve Kürtler başta olmak üzere ülkenin halklarına hiçbir faydası olmayan bu anlamsız saldırılara karşı sivil toplum kuruluşları olarak sesimizi yükseltmek için bir aradayız" ifadelerini kullandı. 

Aydoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu durumu kabullenmemiz mümkün değildir. Biz de sivil toplum kuruluşları olarak akıl tutulması ile izah edilebilecek ürkütücü sonuçlar doğuracak girişimleri boşa çıkarmak, taraf gözetmeyen şiddet karşısında ortak tavır almak, bin yıllık kardeşliğimizin dimdik ayakta durduğunu göstermek ve sağduyumuzu korumak adına sesimizi yükseltiyoruz."

- Batman 

Batman'da faaliyet gösteren 80 sivil toplum kuruluşundan oluşan Batman Siyasi İnisiyatif Platformu Dönem Sözcüsü Mehmet Ergin, Memur Sendikaları Konfederasyonu Batman İl Temsilciliği'nde düzenlenen basın toplantısında, bölgede kazılan hendeklere tepki gösterdi.

Ergin, hendeklerle dini değerlere, camilere, eğitim yuvaları, çocuk, kadın ve yaşlılarının dahi hedef tahtasına konulduğunu bildirerek, hendek kazılan bölgelerdeki masum vatandaşların evlerine el konulduğuna, vatandaşların ya sokağa çıkmaya zorlandığını ya da göç etmeye mecbur edildiğine işaret etti.

Terör örgütü PKK'nın Kürt halkını savunduğunu iddia ederek silahlarını Kürt halkına doğrulttuğunu belirten Ergin, şöyle dedi:

"Sokağa çıkmadığı veya evini örgüte tahsis etmediği gerekçesiyle vatandaşlarımız acımasızca katledilmiştir. 13 asırdır ezan sesinin susmadığı mabetlerimizin dili kısılmıştır. Camiler ve okullar yakılmış, Kürt milletinin göz bebeği, Kürt dili ve edebiyatının yaşatıldığı medreseler saldırıya uğramıştır. Sivil vatandaşlarımızı kendilerine siper olarak kullanan hendek kazıcıları, varoşlarda yaşayan mazlum vatandaşlarımızı günlerce aç, susuz, okulsuz, işsiz ve soğuğa mahkum etmişlerdir."

- Bingöl

Bingöl'de Genç Caddesi Saat Kulesi önünde bir araya gelen STK'lar adına basın açıklamasını okuyan Bingöl Din Görevlileri Derneği Başkanı Rauf Savaş, bölgede huzur ve istikrar ortamına, kardeşliğe, dini değerlere, mabetlere yönelik saldırılarını artıran, camileri yakıp yıkan, eğitim yuvalarını ateşe veren ve çocukları siper olarak kullanan zihniyetin barbarca tutumunu kınadıklarını söyledi.

Son zamanlarda daha da şiddetlenen saldırıların hedefinin 80 milyonun bu topraklardaki kardeşliği olduğunu anlatan Savaş, "Son dönemde İslamın sembollerine, 13 asırdır ezan sesinin dinmediği mabetlerine, İslamın en büyük eğitim yuvalarından olan medreselere yönelik saldırıları açıkça göstermektedir ki, taşeron örgüt yüce dinimizi ve kutsal kitabımız olan Kur'an-ı Kerim'i doğrudan hedef alıyor" dedi.

- Elazığ

Elazığ Öğretmenevi önünde bir araya gelen Elazığ STK Platformu üyeleri, terör karşıtı sloganlar attı. 

Ellerinde dövizler taşıyan grup adına konuşan Elazığ STK Platformu Dönem Sözcüsü İbrahim Bahşi, ülkede huzur ve istikrar ortamına, demokrasiye, kardeşliğe, son zamanlar da dini değerlere, mabetlere yönelik saldırılarını artıran terör örgütünün bu barbarca tutumu karşısında seslerini yükseltmek için bir araya geldiklerini bildirdi.

Hain örgütün okulları bombaladığını, camileri ateşe verdiğini ve Kur'an-ı Kerim'i yaktığını belirten Bahşi, "Milletimiz asla terör örgütünün sapkın ideolojisinin takipçisi olmayacaktır. PKK, kendi yaktığı ateşin külleri arasına karışırken, biz, kadim ve coğrafyamızdaki değerlere, bin yıllık tarihi birikimlere sahip çıkmaya devam edeceğiz" diye konuştu. 

Gruba, AK Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze de destek verdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER