"Sokağa çıkma yasağı" protestosu vatandaşı mağdur etti

- Diyarbakır'da, bazı yerleşim yerlerinde uygulanan sokağa çıkma yasaklarını protesto etmek amacıyla KESK, DİSK ve TMMOB üyesi bir grup doktor ve öğretmenin hizmet vermemesi, öğrencileri ve hastaları mağdur etti - Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren otobüslerin hizmet vermemesi, bazı esnafın da kepenk kapatması yaşamı olumsuz etkiledi

DİYARBAKIR (AA) - Güneydoğu'daki bazı yerleşim yerlerinde uygulanan sokağa çıkma yasaklarını protesto etmek için Diyarbakır'da KESK, DİSK ve TMMOB üyesi bir grup doktor ve öğretmenin hizmet vermemesi, vatandaşların mağduriyetine neden oldu.

Yerleşim yerlerinin teröristlerden temizlenmesi, barikatların kaldırılması, hendeklerin kapatılması, patlayıcı tuzakların imhası amacıyla güvenlik güçlerince yürütülen operasyonlarda vatandaşların can güvenliğinin korunması için uygulanan sokağa çıkma yasağını protesto eylemleri, öğrenci ve hastaları mağdur etti.

Sabah saatlerinden itibaren hastaneye gelen vatandaşlar, doktorların "eylem" bahanesiyle hizmet vermemesi dolayısıyla evlerine geri dönmek zorunda kaldı.

Uzun yoldan kente gelen ve sağlık hizmeti alamayan bazı vatandaşlar duruma tepki gösterdi.

Çınar ilçesinden gelen Ali Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, rahatsız olan 70 yaşındaki annesini Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirdiğini ancak hastanede sadece 3 doktorun görev yaptığını öğrendiğini söyledi.

"Doktorlar sağlık hizmeti sunmamakla bu millete haksızlık yapıyor. Bizim gibi şehir dışından gelen çok sayıda hasta geri döndü. Vatandaşın hakkını savunuyorlarsa görevlerinin başında olmaları gerekir" diyen Demir, mağdur olduklarını belirtti.

Halil Atsız da dün yaptıramadığı bazı tahlillerini bugün yaptırmak için hastaneye geldiğini ancak çoğu doktorun hizmet vermediğini öğrendiğini aktardı.

"İnsanların ölmemesi için eylem yaptıklarını söylüyorlar. Ancak bizi de mağdur ediyorlar. Tamamen iş bırakılması kabul edilemez" ifadelerini kullanan Atsız, hizmetin aksatılmaması gerektiğini dile getirdi.

Çınar ilçesinde de protesto eylemi nedeniyle hastalar mağdur oldu.

Ali Demiralp, ilçeye yaklaşık 28 kilometre uzaklıktaki Avdalı Mahallesinden hastaneye geldiğini, sadece acil hastalara hizmet verildiğinin belirtildiğini aktardı.

Vatandaşların büyük sıkıntı yaşadığını dile getiren Demiralp, sağlık ve eğitim konularında grev kararını doğru bulmadıklarını söyledi.

Fethi Sinekçi, ilçeye 50 kilometre uzaktan sağlık hizmeti için geldiğini, ancak hizmet verilmemesi nedeniyle geri döneceklerini kaydetti.

 

- Bazı okullarda eğitim aksadı 

 

Bazı öğretmenlerin derse girmemesi nedeniyle okula gelen bazı öğrenciler evlerine dönmek zorunda kaldı.

Bazı veliler de öğretmenlerin derse girmeyeceği düşüncesiyle çocuklarını okula göndermedi.

8. sınıf öğrencisi B.U, bazı öğretmenlerinin okula gelmemesi nedeniyle derslerinin boş geçtiğini belirtti.

TEOG sınavına hazırlandığını bu nedenle mağdur olduğunu dile getiren B.U, "Bizim için her dakika kıymetli. Sınavda başarılı olmamız için  eğitime ihtiyacımız var" dedi.

 

- Vatandaşlar ulaşım konusunda da sıkıntı yaşadı

 

Sokağa çıkma yasağı protestosu kapsamında Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren otobüsler kontak kapattı.

Otobüsler, Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletme Müdürlüğü garajına çekildi.

Belediye otobüslerinin hizmet vermemesi nedeniyle vatandaşlar ulaşım konusunda sıkıntı yaşadı.

Kentte fırın ve eczaneler dışındaki iş yerlerinin büyük bölümünün kepenk kapattığı görülürken, eylem yaşamı olumsuz etkiledi.

Merkez Bağlar, Yenişehir ve Kayapınar ilçelerindeki bazı mahallerde belediye tarafından çöplerin toplanmadığı görüldü.

DBP'li belediyelerin temizlik hizmeti vermemesi nedeniyle cadde ve sokaklarda çöpler birikti.

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde çöplerin toplanmaması nedeniyle yığınların oluştuğu görüldü.

Vatandaşlardan M.Ş.Ç, çöplerin toplanmamasına tepki göstererek, bu durumun kendilerini rahatsız ettiğini söyledi.

İ.Ç. de yapılan muameleyi Kürt halkının hak etmediğini anlatarak, "Bir Kürt olarak bu durumdan utanç duyuyorum. Yakılan, yıkılan ve talan edilen bu memleketin biz Kürtlere ait olduğunu unutarak, kendi vatanını harabeye çevirenlerin bir an önce engellenmesini istiyoruz. Bunlara en büyük tepkiyi başta Kürt halkının vermesi gerekiyor" dedi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER