Şırnak'ta 2 HÜDA PAR üyesinin öldürülmesiyle ilgili dava

- İdil ilçesinde geçen yıl 2 kişinin öldürülmesiyle ilgili biri tutuklu 4 sanığın yargılanmasına başlandı - Mahkeme heyeti, olay yerinde keşif yapılmasına karar verdi

Şırnak'ta 2 HÜDA PAR üyesinin öldürülmesiyle ilgili dava

MARDİN (AA) - Şırnak'ın İdil ilçesinde, geçen yıl mayıs ayında HÜDA PAR üyesi 2 kişinin öldürülmesine ilişkin açılan davada, biri tutuklu 4 sanığın yargılanmasına başlandı.

Midyat Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanıklardan Sedat Teber tutuklu bulunduğu Midyat Kapalı Cezaevi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yöntemiyle katıldı.

Tutuksuz sanıklardan Şükrü Teber'in, Cizre ilçesindeki sokağa çıkma yasağı nedeniyle gelemediği duruşmada, diğer tutuksuz sanıklar Şükrü Şimşek ve Kasım Akyüz, öldürülen HÜDA PAR üyeleri Abdulcelil Talayhan ve Muhammed Şerif Şimşek'in yakınları ile tarafların avukatları hazır bulundu.

Savunmasını yapan Sedat Teber, olay sırasında kendisinin ve ailesinin can güvenliğini korumak için hedef gözetmeksizin 7-8 el ateş ettiğini ileri sürdü.

Muhammed Şerif Şimşek'in kardeşi Şükrü Şimşek de ağabeyinin daha önce tehdit edildiğini, iş yerinin yakıldığını öne sürerek "Kendisi hedefteydi. Bunun PKK tarafından yapılan bir iş olduğunu düşünüyorum" dedi.

Mahkeme heyeti, Sedat Teber'in tutukluluğunun devamına ve olay yerinde keşif yapılmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Şırnak'ta 29 Mayıs 2015'te, İdil ilçesi Kozluca köyüne gelen HDP'li grup, parti bayraklarını ve milletvekili adaylarının resimlerini asmak istemişti. Köydeki HÜDA PAR üyeleriyle tartışan HDP'li gruptaki bir kişi silahla ateş açmıştı. Olayda, HÜDA PAR üyeleri Abdulcelil Talayhan (38) ve Muhammed Şerif Şimşek (34) yaralanmıştı. Yaralılar, kaldırıldıkları Nusaybin Devlet Hastanesi'nde kurtarılamamıştı.

Olay sonrası gözaltına alınan 2 şüpheliden Sedat Teber mahkemece tutuklanmış, babası Şükrü Teber ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER