Siirt'ten kısa kısa

- Şirvan'da öğrencilere kışlık giysi, bot ve kırtasiye yardımı

Siirt'ten kısa kısa

SİİRT (AA) - AK Parti Siirt Gençlik Kolları tarafından yürütülen "Minik Eller Üşümesin" adlı kampanya kapsamında Şirvan ilçesinde ailesi ihtiyaç sahibi 50 öğrenciye kışlık giysi, bot ve kırtasiye yardımında bulunuldu.

İl Gençlik Kolları Başkanı Murat Özekinci, gazetecilere yaptığı açıklamada, Siirt'te kış mevsiminin çok sert geçtiğini belirterek, bunun için ilçelerde okuyan öğrencilerin üşümemesi için yardımda bulunmak amacıyla proje geliştirdiklerini ifade etti.

Yönetim kurulu üyeleriyle topladıkları mont, kaban, bot ve kırtasiye malzemelerini Şirvan ilçesindeki Çeltikyolu köyündeki ilkokulda 50 öğrenciye dağıttıklarını belirten Özekinci, "Minik kardeşlerimizin yüzlerinde oluşan mutluluk bizleri çok mutlu etti. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum" ifadelerini kullandı.

Özekinci, köyde ayrıca ihtiyaç sahibi 10 aileyi evlerinde ziyaret ederek giysi ve gıda yardımında bulunduklarını kaydetti.

 

- Baykan'da ortaokulda münazara etkinliği

 

Baykan İmam Hatip Ortaokulunda münazara etkinliği yapıldı.

 

"Kişilik ve karakterin oluşmasında en önemli etken sosyal çevre midir yoksa aile midir?" sorusuna yanıtların arandığı münazarada, öğrenciler iki farklı görüşü savunmaya çalıştı.

Sınıflar arasında yapılan münazarada, okul ve kurum müdürlerinden oluşan jürinin değerlendirmesi sonucu "sosyal çevre"yi savunan taraf galip geldi.

 

Baykan Kaymakamı Mehmet Kocabey, etkinlik sonrası yaptığı konuşmada, bu tür faaliyetlerin öğrencilerin gelişimi bakımından çok önemli olduğunu söyledi.

Bu yarışmaların okullar arasında da yapılması gerektiğini anlatan Kocabey, kazanan gruptaki öğrencilere ödüllerini verdi.

 

 

- Öğrencilere difteri-tetanoz aşısı uygulandı

 

Siirt Halk Sağlığı Müdürlüğü Toplum Sağlığı Merkezi personeli tarafından ortaokul 8'inci sınıf öğrencilerine difteri ve tetanoz aşıları yapıldı.

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bahadır Özdemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, okullarda bulaşıcı hastalıklara karşı aşılar yapılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Özdemir, şunları kaydetti:

"Okul aşılamaları ile ulaşılan aşılama oranları yüksektir ancak toplu aşılama yapıldığından aşılanan çocuklar arasında korku ve heyecan aşılanacak diğer çocukları olumsuz yönden etkileyebilmektedir. Okul çağında yapılan aşılar şunlardır; birinci sınıfta kızamık-kızamıkçık, kabakulak (KKK) ve difteri-boğmaca-tetanoz-inaktif polio (DaBT-IPA), ortaokul 8'inci sınıf difteri-tetanoz (dT). Okul çağında yapılması gereken bu aşılar daha önce olunan aşıların pekiştirmesi niteliği taşıdığından dolayı mutlaka yaptırılmalıdır."

Dr. Bahadır Özdemir, okul ortamında çocuğunu aşılatmak istemeyen ebeveynlerin de mutlaka aşıyı kendi doktor veya sağlık kuruluşunda çocuğuna uygulatması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

- Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası

 

AK Parti Siirt Kadın Kolları Başkanı Nurten Temiz ve yönetim kurulu üyeleri, Çatom Anaokulunda Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası etkinliğine katıldı.

Anaokulunu ziyaret eden Temiz ve beraberindekiler, yanlarında getirdikleri yerli malı ürünleri öğrencilere dağıttı.

Öğrencilerle bir süre sohbet eden Temiz, yerli ürünlerin öncelikli kullanılması ve israf etmeden tüketilmesinin öğretilmesinin öğrencilik çağında başladığını belirterek, şunları kaydetti:

"Bu yaştaki çocukların daha bilinçli bir tüketici olarak yetiştirilmesi önem arz etmektedir. Biz de AK Parti Kadın Kolları olarak yönetim kurulu üyelerimizle okulumuzu ziyaret ettik. Öğrencilerimize yerli malı kullanmanın önemi hakkında bilinçlendirmeye çalıştık."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER