Siirt'te "İndirgemeci İnsan Hakları Paradigmasının İflası ve Yeni Arayışlar Konferansı"

Siirt'te

SİİRT (AA) - Siirt Üniversitesi İnsan Hak ve Hürriyetleri Öğrenci Topluluğu tarafından "İndirgemeci İnsan Hakları Paradigmasının İflası ve Yeni Arayışlar" başlıklı konferans yapıldı.

Siirt Üniversitesi Kezer Yerleşkesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen konferansta konuşan Bartın Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Öztürk, Batı toplumlarında insan hakları kavramının ele alınış biçimlerini anlattı.

Öztürk, şöyle konuştu:

"Modern dünya görüşü, Batı'nın üstünlüğünü nesnel koşullardan yukarıya taşıyarak ona felsefi ve bilimsel bir meşruluk kazandırmıştır. Böylece Batı, diğer uygarlıklarla girdiği ilişki ve mücadelede sadece silah, teknoloji ve ekonomik üstünlüğüne dayanarak yol almamış, belki de bunlardan çok daha güçlü bir argüman olan bir dünya görüşü tasarımıyla parlak bir dönem yaşamıştır. 19'uncu yüzyıl, Batı için kurduğu dünyanın teorik karşılıklarını baş döndüren bir olgunluğa kavuşturduğu bir çağdır. Büyük sorunlar ve büyük cevaplar birbirini kovaladı. Batı zamanla tüm sırları ifşa edeceğini bildirmekle kalmadı aynı zamanda her şeye hakim olabileceğine hem inandı hem de inandırdı. Milyonlarca yıl geçmişe sahip gizemli dünya ve ona bağlı insanlık macerası artık aydınlanmaya ramak kalmış, kontrol edilebilir bir geleceğe gebeydi. Batı, dünya siyasetine yön verme gücünü sistematik bir paradigma ekseninde geliştirmiştir. Kendi krizleriyle baş etme yöntemlerini evrenselleştirerek risklerini azaltmayı başarmakla birlikte mücadele ettiği diğer uygarlıkları da kendi merkezinde dönüştürme girdabına sokmayı başarmıştır."

Batı'da insan hakları ile ideal evrensel haklarının kastedilmediğini öne süren Öztürk, sınıfsal çıkarları koruyup kollayan bir güçler dengesinin korunmasından bahsedildiğini sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER