Sahadaki Emekçi İnsanlar İşsizlikle Karşı Karşıyadır

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu 17. Başkanlar Kurulu toplantısında konuşan Gülebak yaptığı konuşmada eleman çalıştıran ve çalıştırmayan gazetelerin BİK’ten aynı değerde ilan aldığını belirterek bunun en büyük mağdurlarının ise sahada çalışan emekçi insanlar olduğunu söyledi.

Sahadaki Emekçi İnsanlar İşsizlikle Karşı Karşıyadır

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu tarafından her ay düzenli olarak yapılan Başkanlar Kurulu toplantısının 17’ncisini Ordu’da Radisson Blu Hotel’de yapıldı. Nuri Kolaylı başkanlığında 81 ilin cemiyet başkanlarının bir araya geldiği toplantının organizasyonunu Ordu Valiliği, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Ordu Cemiyet Başkanlığı yaptı. Her ay düzenli bir şekilde TGK tarafından yapılan Başkanlar Kurulu toplantısına Şanlıurfa’yı temsilen Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Dernek Başkanı Tahir Gülebak katıldı. Burada diğer cemiyet başkanları ile bir araya gelen Gülebak, Şanlıurfa basının yaşadığı sorun ve sıkıntıları kurulda dile getirdi.

Şanlıurfa’da yayın yapan yerel gazete çalışanlarının çektiği zorlukları hatırlatan Başkan Gülebak, Urfa’da eleman çalıştırıp istihdam sağlayan ile eleman çalıştırmayıp işsizliğin önünü açan gazetelerin BİK’ten eşit ilan hakkı aldığını bunun için de birçok gazetenin eleman çalıştırmayıp saha da alın teri dökmesi gereken kişilerin işsiz kalmasına neden olduğunu söyledi. Gazetelerin neredeyse özel haberi unuttuğunu ifade eden Gülebak, Bunun için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğimi, saha da olup halka doğru anlık bilgi aktarması gereken emekçi insanların sokaklarda işsizlikle mücadele ettiğini söyledi.

‘Doğrudan temin ve icra ilanlarının önüne geçilmesi lazım’

Öte yandan Başkan Gülebak kurulda, son dönemlerde basının için e olduğu maddi sıkıntıları da dile getirdi. Özellikle yazılı medyanın doğrudan temin ve icra ilanlarının büyük etkisi olduğunu söyledi. Gazete sahiplerinin büyük bir ekonomik sıkıntı içinde olması ile basının çöktüğünü söyledi. Bu sorunu birebir yetkili kişilere ileten Gülebak, yerel yazılı medyanın daha güçlü durması için n büyük zarar olan doğrudan temin ve icra ilanlarının önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Eleman çalıştıran da çalıştırmayanda aynı parayı alıyor

“Bana göre Basın İlan Kurumunun çalışmaları yeterli derecede değildir. Ben ne kadar bir gazete sahibi olsam da benim derneğimin adı Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneğidir.” Diyen Gülebak, “Basın ilan kurumunun şuanda yaptığı sistemle saha da çalışan emekçi kardeşlerimizin emeği yok olmaya yüz tutmuş durumdadır. Şuanda hiçbir gazete özel haber yapmıyor eleman çalıştırıp istihdamı sağlayan da eleman çalıştırmayıp istihdamı engelleyen gazete Basın İlan Kurumundan aynı parayı almaktadır. Burada anlatmak istediğim ise saha da çalışan ve an be an halka sağlıklı bilgi aktarmaya çalışan emekçi arkadaşlarımın yok olmasına sebebiyet veriyor.” Dedi.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2018, 13:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER